Ivo Rittig zůstává s pasem na svobodě. Návrh na vazbu soud zamítl

Obvodní soud pro Prahu 5 nepošle do vazby lobbistu Ivo Rittiga. Jeho a čtyři další lidi policie obvinila z praní špinavých peněz v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD. Vrchní státní zastupitelství požadovalo jejich vazbu kvůli obavě, že utečou za hranice. Včera jim totiž městský soud vrátil pas. Kromě Rittiga dnes soud propustil na svobodu také advokáta Marka Stubleyho. Zbylá tři vazební jednání přijdou na řadu v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Ivo Rittig odchází od Obvodního soudu pro Prahu 5 | Zdroj: ČTK

Ivo Rittig opustil budovu soudu v doprovodu svého obhájce kolem 15. hodiny. Novinářům neřekl, jaké má plány. Není však vyloučené, že zamíří přímo do Monaka, kde má trvaklé bydliště. „Ještě uvidím,“ poznamenal.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s dnešním rozhodnutím soudu nesouhlasí, ale respektuje ho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu, který rozhodoval o možné vazbě pro podnikatele Ivo Rittiga, sledovala redaktorka Lenka Jansová

„Vyšetřování pokračuje dál, bude pokračovat s obviněnými na svobodě bez jakéhokoli omezení a v průběhu dalšího šetření se uvidí, zda obava státního zástupce byla důvodná, či nikoli. Pokud by byla důvodná, došlo by k maření, budeme na to reagovat případnými dalšími návrhy,“ poznamenala Bradáčová.

Rittig, jeho obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley čelí od února obvinění z praní špinavých peněz. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Státní zástupce pro ně původně nepožadoval vazbu, namísto toho jim navrhl odebrat cestovní doklady a Obvodní soud pro Prahu 5 mu v únoru vyhověl. Proti tomuto rozhodnutí si Rittig a ostatní podali stížnost k městskému soudu, který ji včera uznal.

„Městský soud rozhodl proto, že usnesení Obvodního soudu pro Prahu 5 bylo zcela nepřezkoumatelné, a navíc nedůvodné,“ zdůvodnila mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Advokátka: Na cestování není nic špatného

Návrh na vazbu dnes obvodní soud označil za obcházení zákona.

„To znamená, že samotné včerejší rozhodnutí městského soudu, kterým byl zrušen zákaz vycestování, bylo použitelné i pro dnešní rozhodování Obvodního soudu pro Prahu 5, a proto byl pan Rittig ze zadržení dnešního dne s okamžitou platností propuštěn,“ uvedl Rittigův advokát a bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s advokátkou podnikatele Ivo Rittiga Karolínou Babákovou

Po dnešním rozhodnutí soudu je Rittig opět volný s cestovními doklady v kapse.

„Pan Rittig se určitě do zahraničí, troufnu si říct, chystá, protože cestoval i minulosti, má trvalé bydliště v Monaku, a nevidím na tom nic špatného, protože s orgány činnými v trestním řízení vždycky spolupracoval a pravidelně jezdí do České republiky,“ uvedla další Rittigova advokátka Karolína Babáková.

V polovině letošního ledna řekl Rittig České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z České republiky.

ČTK, Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme