Za krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami skončilo ve vazbě 13 lidí
Soud poslal v pátek pozdě večer do vazby 13 z 15 lidí obviněných v kauze krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami s údajnou škodou 2,3 miliardy korun. U zbývajících dvou obviněných soud shledal důvody vazby, ale nahradil ji dohledem probačního úředníka.
„Soud poslal do vazby 13 obviněných, a to z důvodu existence nebezpečí, že by mohli ovlivňovat spoluobviněné nebo svědky nebo jiným způsobem mařit objasňování trestné činnosti. A jednak z důvodu útěkového a také byly shledány vazební důvody spočívající v nebezpečí pokračování v trestné činnosti,“ upřesnil Pavel Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Vrchní státní zastupitelství navrhovalo vazbu pro všechny aktéry kauzy. O jejich vzetí do vazby rozhodoval znojemský okresní soud až do pátečních nočních hodin. „Soud víceméně rozhodl v souladu s našimi návrhy,“ řekl Šereda.
Detektivové s žalobci chtějí další informace k případu uvolnit až na úterní tiskové konferenci. Zatím je z oficiálních zdrojů známé to, že kriminalisté protikorupční policie provedli 16 domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor.
Policie podle médií v této kauze zadržela i vlivného íránského obchodníka s ropou. Server Lidovky.cz jako první uvedl, že jím je majitel českého pasu Šahrám Abdulláh Zádí, jenž v Česku vystudoval a ovládá češtinu. Policie ho prý zadržela ve čtvrtek v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton, které měl dlouhodobě pronajaté.
Obvyklá trestní sazba u trestného činu krácení daně je pět až deset let. Podezřelí z této kauzy však byli obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině, což zvyšuje horní hranici trestní sazby o jednu třetinu. Obviněným tak hrozí devět až 13 let vězení.