Nemocnice dostanou dvě miliardy korun jako náhradu za zrušené poplatky

Nemocnice dostanou dvě miliardy korun za zrušené regulační poplatky, rozhodla vláda. Je to součást plánu, jak zdravotnickým zařízením pomoci z nejhoršího. Poplatek za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud od ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Zdroj: ČTK

Peníze chce vláda vzít z navýšení plateb za státní pojištěnce – tedy děti, seniory a nezaměstnané. Pojišťovny za ně budou místo 780 korun dostávat 845 a toto navýšení bude platit také pro příští rok.

Dnešním rozhodnutím vlády dostal ministr zdravotnictví do resortu celkem přes čtyři miliardy korun. Nejdřív by měly nemocnice obdržet miliardu v červenci, pak další v říjnu.

Finance by do nemocnic měly přijít zákonem, ten tedy musí ještě projít oběma komorami parlamentu a musí ho podepsat prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnuje redaktorka Lenka Jansová

„Myslím si, že argumenty resortu zdravotnictví jsou poměrně silné. Je třeba si především uvědomit, že to jsou prostředky, o které zdravotnictví přijde a o kterých rozhodla tato koaliční reprezentace naprosto legitimně na základě výsledků voleb,“ říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Česká asociace nemocnic, která sdružuje velká fakultní zařízení, kompenzaci vítá. Menší nemocnice ale už dříve varovaly, že nemůžou čekat na peníze dlouho.

Otázka poplatků

Ministr Němeček navrhoval pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce podle růstu průměrné mzdy, o tom se ale bude ještě jednat. Zatím na vládě neprošel ani návrh odkoupit nedobytné pohledávky zdravotních pojišťoven za pět a půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček byl hostem Ozvěn dne Radiožurnálu

K plánu ministra zdravotnictví měl původně výhrady šéf financí z hnutí ANO Andrej Babiš. Tvrdil, že nemocnice napřed musí prokázat, jak umí hospodařit. Považuje prý také za chybu, že hnutí ANO kývlo na zrušení poplatků za hospitalizaci.

„Teď to vypadá, že zrušení poplatků je důvod žádat o větší peníze do zdravotnictví a neřešit moc úspory, které tam jsou,“ vysvětlil Babiš. Navíc požaduje, aby ministerstvo zdravotnictví udělalo systémové změny a zprůhlednilo hospodaření zdravotních pojišťoven.

Pro to, aby se k poplatkům koalice znovu vrátila, jsou i křesťanští demokraté.

Lenka Jansová, Jaroslav Gavenda, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme