ČEZ možná vyplatí celý loňský zisk akcionářům, navrhuje to ministr Babiš

Stát by mohl letos dostat od společnosti ČEZ až o 10 miliard korun více než loni. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO navrhuje, aby energetická společnost vyplatila celý loňský zisk akcionářům v dividendách. Čistý zisk ČEZu loni činil 35,2 miliardy korun. Stát, který je majoritním akcionářem podniku, vlastní 70 procent akcií, by tak získal zhruba 25 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Společnost ČEZ doteď z čistého zisku vyplácela na dividendách 50 až 60 procent. Zbytek si ponechávala na investice.

Podle ministra financí Andreje Babiše ale peníze firmě výrazně nepomohly. Navrhuje proto, aby společnost vyplatila celý loňský zisk akcionářům. Řekl to Hospodářským novinám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu ministra financí Andreje Babiše (ANO) ohledně zisku ČEZ mluvila redaktorka Zuzana Petráňová

Podle mluvčího firmy ČEZ Ladislava Kříže podíl vyplacených dividend určují sami akcionáři. „Nyní nemáme co komentovat. Akcionáři o tom rozhodnou na valné hromadě,“ upozornil.

Největším akcionářem ČEZu je stát, který vlastní přes 70 procent akcií. Do státní pokladny by tak podle Hospodářských novin mohlo přijít skoro 25 miliard korun.

ČEZ vyplácel každý rok 50 až 60 procent z čistého zisku. Loni byla výše dividendy z akcie 40 korun. Pokud firma vyplatí celý zisk, vzroste hodnota dividendy na 65 korun a to je nejvíc v historii.

Firma dosud část zisku, kterou nevyplatila akcionářům, investovala. V minulém roce firma z čistého zisku uvolnila skoro 20 miliard korun pro uhelné elektrárny. Například v Počeradech šly peníze na novou parní turbínu a kolaudaci protipovodňových opatření.

Počerady | Foto: ČEZ

Dalších zhruba 10 miliard pak firma určila na údržbu a modernizaci elektrické sítě.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka upozornil na to, že ČEZ bude peníze potřebovat, hlavně pokud bude pokračovat dostavba jaderné elektrárny Temelín.

„Pokud by nepokračovala, dokážu si představit, že společnost ČEZ dokáže fungovat s nižšími kapitálovými investicemi a tedy i s užším prostorem pro výplatu dividendy v příštích letech,“ míní analytik.

Akcie společnosti ČEZ v reakci na Babišův návrh od rána výrazně posilovaly, obchodovaly se za 568 korun.

Firmě loni klesl meziročně čistý zisk o víc než 12 procent na zhruba 35 miliard korun. Může za to hlavně nízká cena silové elektřiny na trzích. Společnost navíc odhaduje, že ani letošní výsledky se nezlepší. Její čistý zisk podle vedení společnosti klesne o další pětinu.

Zuzana Petráňová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme