Pražané mohou nově sledovat informace o havárii a výlukách vody na internetu

O haváriích a odstávkách vody i náhradního zásobování se lidé mohou nově dozvědět na webových stránkách Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Monitoringový systém, který pokrývá 4,5 tisíce kilometrů vodovodních trubek, byl vybudován pro snadnější koordinaci techniků. Dispečeři jsou tak schopni poruchu rychleji odhalit a včas o ní informovat pražské domácnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kohoutková voda | Foto: stock exchange

„Takže Rostislavova 16, slabě tam teče do sklepa.“ Petr Klika, jeden z pracovníků Centrálního dispečinku, dostává od svého kolegy v terénu informaci, že v Rostislavově ulici prasklo vodovodní potrubí.

Poruchu si ověřuje na online mapě a následně na místo vysílá technika. „Zdravím, máš tam novou havárii, je to Rostislavova 16, teče tam do sklepa a je potřeba tam posla diagnostiky, abychom zjistili, jestli je to naše havárie, nebo ne,“ nahlašuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské vodovody a kanalizace zavádějí unikátní systém pro řízení a provoz vodohospodářské infrastruktury. Podrobnosti zjišťovala Magdalena Medková

Dispečer má na stole celkem tři obrazovky. Na jedné sleduje stav vodovodních řádů. Pokud mu systém nahlásí havárii, detailně ji rozklikne na druhé obrazovce a třetí využije k lokalizaci techniků. Pak už jen zvedne telefon a zavede technika na konkrétní místo.

Stav vodovodů a kanalizací hlídají pracovníci čtyřiadvacet hodin denně. Zhruba patnáct pracovníků se střídá po dvanácti hodinových směnách. „Mají nepřetržitý monitoring všech technologických objektů na pitné vodě,“ upozorňuje vedoucí oddělení Jan Záveský.

„To znamená úpravy pitné vody, 60 vodojemů, 40 čerpacích stanic, vybrané manipulační uzly. Mají online informace o kvalitě vody z pohledu zákalu, z pohledu chlorování. Udržují potřebné hladiny ve vodojemech, chody čerpacích stanic,“ vyjmenovává.

Informování zákazníků

Díky integračnímu systému vidí dispečeři vše na jednom místě. Vedle potrubí, na mapě kontrolují vodojemy, čistírny a čerpací stanice odpadních vod. Podle ředitele PVK Petra Mrkose je systém částečně přístupný i občanům.

„Mapa je přístupná na našich internetových stránkách www.pvk.cz, kde je jednak přehledný soupis všech havárii, je tam mapa, kde je vidět postižené území a je tam rovněž informace o prostředcích náhradního zásobování vodou,“ popisuje.

Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce vyrobily 101 181 tisíc m3 vody, z toho 100 181 tisíc m3 představovala voda pitná a zbytek voda užitková. Praha je zásobována ze dvou zdrojů, ze Želivky do metropole míří zhruba 75 procent vody a čtvrtina připadá na úpravnu v Káraném. Vodárna v Podolí slouží jako záložní zdroj.

Úpravna vody Podolí | Foto: Pražské vodovody a kanalizace

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme