Kontroloři loni v EU odhalili přes dva tisíce nebezpečných výrobků

Některé výrobky, které lze koupit v evropských obchodech, mohou být nebezpečné pro život či zdraví. Jen loni kontroloři v Česku a dalších 27 zemích Evropské unie našli takových výrobků více než dva tisíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečné výrobky, které se objevily na pultech v EU v roce 2013. Varná konvice, která po zapnutí shořela | Foto: Ondřej Houska

„Všechno tohle zboží můžeme najít po celé Evropské unii,“ říká Octavian Vasile z Evropské komise a ukazuje některé nebezpečné výrobky, které se loni objevily na evropském trhu.

Jsou mezi nimi například dětské tepláky. „Všechny tyto tepláky mají dlouhé šňůrky. Děti se mohou zachytit, spadnout, zranit se, možná dokonce uškrtit,“ popisuje Vasile, co je na oblečení závadné.

U dalšího výrobku je prohřešek výrobce ještě markantnější. „Tahle varná konvice vám může začít hořet přímo v kuchyni,“ podotýká Vasile.

Jakmile jedna země na svém území takový nebezpečný výrobek odhalí, okamžitě informuje Brusel. Evropská komise pak informaci pomocí systému zvaného RAPEX ihned předá všem ostatním státům. Nebezpečný výrobek pak musí zmizet z pultů obchodů všude v Evropské unii.

„Skoro dvě třetiny všech odhalených nebezpečných výrobků pocházejí z Číny,“ říká eurokomisař pro ochranu spotřebitele Neven Mimica.

Evropská komise proto podle něj s Čínou úzce spolupracuje a snaží se ji přesvědčit, aby se více věnovala kontrole bezpečnosti výrobků.

Nebezpečné výrobky, které se objevily na pultech v EU v roce 2013. Na snímku tepláky, jejichž dlouhé šňůrky mohou dětem způsobit zranění | Foto: Ondřej Houska

Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme