inspekce

| ČTK |Ekonomika

Firmy shánějí zaměstnance na hraně zákona. Práci bez povolení zprostředkovalo 110 agentur

Na skryté agenturní zaměstnávání se loni ve druhém pololetí zaměřila inspekce práce. Při mimořádné kontrolní akci odhalila zprostředkování práce bez potřebných povolení u 110 subjektů z 296 kontrolovaných, řekl mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Podle něj inspektoři kontroly dělali většinou spolu s cizineckou policií. Našli celkem 187 lidí, kteří neměli potřebná povolení.

| ČTK |Regiony

Inspekce: vlak, ze kterého na Olomoucku vypadla holčička, odjel s nedovřenými dveřmi

Vlak, z něhož loni v létě na Olomoucku vypadla dvouletá dívenka, odjel z železniční stanice s neuzavřenými dveřmi. Když vlak jel rychlostí 111 kilometrů za hodinu, se dveře samovolně rázně otevřely. Stalo se to ve chvíli, kdy byla matka s dvěma dcerami na toaletě. Mladší z nich z vlaku vypadla a po pádu zemřela. Vyplývá to ze závěrečné zprávy Drážní inspekce. Pochybení konkrétního člověka však ze zprávy nevyplývá. Případem se stále zabývá policie.

| ČTK, ČRo, Barbora Benešová |Zprávy z domova

V medu od Včelpa objevila inspekce zakázaná antibiotika

V medech od společnosti Včelpo objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce antibiotika, která se v EU nesmí podávat zvířatům. Dávky by neměly být nebezpečné pro lidi, výrobky ale byly staženy. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Antibiotika se zatím prokázala u dvou šarží Dědečkova medu květového a u Medu květového Včelpo. Tyto potraviny se prodávaly v řetězci Kaufland.

|Tereza Kadrnožková |Technologie

Energetici v Brně testují drony. Mohly by hledat poruchy elektrického vedení

S hledáním závad na elektrickém vedení by mohly v budoucnu pomáhat drony. Novou technologii dnes začali zkoušet jihomoravští energetici na vedení vysokého napětí v okolí Brna. Bezpilotní letoun dokáže pořídit fotografie nebo videa stožáru i drátů bez přímého zásahu technika. Vedení navíc nemusí být vypnuté. Užitečný může být stroj i při kalamitách.