Redaktorka ČRo se zabývala volební kalkulačkou, získala stáž na londýnské univerzitě

Prestižní stáž na univerzitě London School of Economics získala redaktorka Českého rozhlasu Kamila Varadzinová. Zvítězila v soutěži Evropské vysílací unie se svým projektem použití volební kalkulačky coby přidané hodnoty volebního zpravodajství. Právě tomuto tématu se věnovali účastníci jednoho z panelů mediální konference v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamila Varadzinová | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že jde v případě Kamily o velmi prestižní ocenění, když si uvědomíme, že Evropská vysílací unie má 56 členských států, které tuhle soutěž mohly obeslat. A to se bavíme o těch nejznámějších značkách evropské žurnalistiky," vysvětluje Mike Mullane z Evropské vysílací unie.

Kamila Varadzinová z divize Nových médií Českého rozhlasu nedávala skoro žádnou šanci tomu, že by stáž na londýnské univerzitě mohla získat. Výsledky přišly zhruba o měsíc později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o využití volební kalkulačky zjišťoval londýnský zpravodaj Jiří Hošek

„Otevřela jsem otázku volební kalkulačky, která je v Čechách sice používaná, ale není příliš diskutovaná v médiích, ze strany vědců nebo politických stran,“ říká Varadzinová.

Ráda by získala zkušenosti z dalších evropských zemí, kde se volební kalkulačky používají déle a intenzivněji.

„Volby do Evropského parlamentu mají problém s nezájmem voličů. Hlavní důvod vidím v tom, že lidé nevědí, o čem evropská politika je. Volební kalkulačka je skvělý nástroj, jak lidi dovzdělat. Když pečlivě zvolíte znění otázek, voliči pochopí, o čem hlasování je," říká Jaakko Alasaarela z finské společnosti ZEF, která je jedním z předních vývojářů volebních aplikací.

Volební kalkulačku používají voliči na celém světě

Volební kalkulačka se dostala do povědomí Čechů především díky facebooku a e-mailům. Lidé ji začali využívat před prezidentskými nebo sněmovními volbami. Například před prvním kolem prezidentských voleb v roce 2013 použilo aplikaci sdružení KohoVolit.eu více než milion voličů.

Při finských parlamentních volbách si volební kalkulačku vzal k ruce každý druhý volič. Velký úspěch měla aplikace, kterou finská společnost vyvinula pro televizi Al-Džazíra a volby v Egyptě.

Volební kalkulačka pomáhá lidem s rozhodováním ve volbách. Jde o jednoduchý internetový test porovnávající politické postoje člověka s programem stran nebo názory konkrétních kandidátů.

„Vyrobili jsme dvě verze, a to pro arabskou a anglickou Al-Džazíru. V takových zemích, jako je Egypt, které jsou zmítány krizí, je volební kalkulačka hodně důležitá. Volby jsou pak transparentnější. Počet uživatelů byl v tomto případě mnohem vyšší, než jsme předpokládali," upozorňuje Jaakko Alasaarela.

Podle Varadzinové není jednoznačné, jestli volební kalkulačky mají být záležitostí soukromých sdělovacích prostředků, nebo zda mají být nedílnou součástí veřejnoprávního zpravodajství.

„Výhoda veřejnoprávního média je v transparentnosti celého toho nástroje. Je zřejmé, jakým způsobem byl vytvořen, kdo zaplatil jeho vývoj. V rámci jiných zemí Evropské unie se dělalo několik výzkumů, které potvrdily větší účast voličů, kteří použili volební kalkulačku,“ podotýká Varadzinová.

Jednu takovou pomůže Kamila Varadzinová vytvořit i pro Český rozhlas.

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme