Jak na agresivní pacienty? V jedné anglické nemocnici vznikne policejní stanice

Originálním způsobem se v severoanglickém Blackburnu rozhodli vyřešit časté incidenty s opilými a agresivními pacienty. Od úterka budou mít dva policisté nepřetržitou službu přímo v nemocnici, kde vznikne malá policejní služebna. Jde o první projekt tohoto typu ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekárna v nemocnici (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Policisté vyjíždějí do Royal Blackburn Hospital v průměru třikrát denně. Od září 2012 do září 2013 se jednalo celkem o 1230 případů.

Nejčastěji řešili strážci zákona na akutním příjmu incidenty s opilci nebo lidmi v drogovém rauši. Zdravotníci volali policii buď v případě fyzického útoku či nebezpečného vyhrožování, nebo preventivně s cílem ochránit zdraví dalších pacientů.

Statistiky ukazují, že terčem slovního nebo fyzického útoku se v té části Anglie stal každý třetí člen zdravotního personálu. To je jedna z vůbec nejhorších bilancí v celé zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinku se zajímal i londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Službu mají mít vždy dva speciálně vycvičení policisté. Podle vrchního inspektora Justina Šrivastavy se od nich ale očekává mnohem víc než jen zpacifikování opilců.

Strážci zákona mají podle oficiální zprávy „identifikovat rušivé elementy z řad návštěvníků nemocnice“ a zabránit jim v příchodu na úrazovou ambulanci. Problémové jedince mají policisté nasměrovat do jiných zařízení, případně přímo zajistit, že se o ně postará úřad sociální péče nebo ústav, kde se léčí osoby závislé na drogách nebo alkoholu.

Měla by se také zlepšit celková atmosféra na často přeplněném příjmu, kterou kritizují jak pacienti, tak personál.

Pilotní projekt potrvá přesně rok, pak se vyhodnotí jeho úspěšnost. O náklady, které mají činit 80 tisíc liber, se podělí policie hrabství Lancashire, zřizovatel nemocnice a místní úřad.

Očekávání jsou velká, není proto vyloučeno, že si z tohoto modelu vezmou příklad i jinde. Zřizování zvláštních policejních služeben navíc není ve Velké Británii výjimečné. Existují například problémové střední školy, kde násilné incidenty řeší trvale přítomný policista.


Zvětšit mapu

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme