Nový občanský zákoník by se měl znovu změnit. V kodexu jsou problematická místa

Nový občanský zákoník platí čtvrt roku. Ukazuje se ale, že kodex, který ovlivňuje každodenní život lidí, není úplně dokonalý. Už v polovině letošního roku by se proto některé jeho části měly změnit. Ministerstvo spravedlnosti se zaměří na problematické oblasti, u kterých se v praxi ukazuje, že nejsou jednoznačné. Například jde o udělování plné moci pro firmy, krizovou péči nebo bydlení. Komplexní novelizace občanského zákoníku pak začne platit od příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník | Foto: Tomáš Adamec

Klokánky, které pomáhají v krizových situacích dětem, se kvůli zákoníku dostaly do problémů. Děti v nich mohou z rozhodnutí soudu zůstat jen půl roku, a ne původní tři roky. Pokud se nevracejí do rodiny, přestěhují se do dětského domova.

Podle náměstkyně ministryně spravedlnosti Hany Marvanové jde o špatný výklad soudů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový občanský zákoník by se měl znovu změnit. Na problematická místa kodexu upozorňuje redaktorka Petra Benešová

„Vykládat nový občanský zákoník tím způsobem, aby zájmy a práva dětí poškozoval, by bylo naprosto nevhodné. Takže jde o to, aby jednou za půl roku soudy hledaly trvalé řešení, ale ne aby děti násilně přemísťovaly do dětských domovů,“ zdůrazňuje Marvanová.

Další spor je o společné jmění manželů nebo o plnou moc pro založení firmy, říká ministryně spravedlnosti Helena Válková, která kandidovala za hnutí ANO.

„Plná moc, kterou musí prokázat ten, který by chtěl jako zahraniční zájemce založit tady obchodní společnost, a přitom ta plná moc musí být udělená notářským zápisem, nikoliv jako dosud, kdy stačilo pověřit plnou mocí advokáta.“

Kritiku si vysloužily také svěřenské fondy jako alternativa pro uchování majetku na konkrétní účely. Odborníci se obávají, že se přemění na firmy s anonymními akciemi.

Podobně jsou nejasnosti u bydlení. Jde o propojení domu a pozemku, které mají mít od ledna podle kodexu jednoho majitele. Pokud jsou rozdílní vlastníci, na parcelu nebo stavbu pak mají předkupní právo.

Ministerstvo spravedlnosti teď nově upřesnilo, že za stavbu se nepovažuje byt, a tam tedy tento nárok neplatí. Podle spoluautora zákoníku Františka Korbela ale není nutné ukvapeně měnit kodex.

„Naprosto většinu chyb lze řešit prostým výkladem. Chyby měl samozřejmě i starý občanský zákoník, který zde platil nějakých 60 let,“ podotýká Korbel.

Ministerstvo spravedlnosti teď problémy vyhodnocuje. První výstupy bude mít úřad v květnu nebo červnu. Novelizovat by se pak měla ustanovení, která nelze překlenout ani soudním výkladem a která by mohla být zavádějící.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme