Soud v kauze solárního podvodu začne v červnu. Mezi obžalovanými je i předsedkyně ERÚ

Údajné podvody při získávání licencí pro dvojici fotovoltaických elektráren na Chomutovsku začne v červnu řešit Krajský soud v Brně. Mezi desítkou obžalovaných bude sedět i Alena Vitásková, současná předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Ta měla dopomoci k tomu, aby licence dostaly ještě nedostavěné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | Foto: ČTK

Dvě solární elektrárny - Saša Sun a Zdeněk Sun - dostaly licenci na Silvestra roku 2010. Ještě nebyly v provozuschopném stavu, ale úřad jim licenci dal, aby mohly elektřinu prodávat za ceny platné z roku 2010. V dalším roce už byly výkupní ceny proudu poloviční.

„Škoda, ke které směřovaly, v tomto případě za dvacet roků neoprávněného čerpání výhodných výkupních cen, by činila takřka dvě miliardy korun,“ říká státní zástupce Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze solárního podvodu natáčel redaktor Martin Karlík

Údajnému podvodu mělo dopomoct celkem deset lidí, kteří jsou obžalováni z různých trestných činů.

„Předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové je kladeno za vinu, že své podřízené umožnila v únoru roku 2012 zmařit připravovanou obnovu řízení, která měla obě licence elektráren odejmout,“ dodává žalobce Mezlík.

Už když se o kauze začalo mluvit, Alena Vitásková tvrdila, že se jí policie a státní zástupce snaží tímto způsobem dostat z funkce šéfky úřadu.

Předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové hrozí 5 až 12 let vězení. Kromě ní se před soud postaví ještě další čtyři lidé, kteří v úřadu pracovali, nebo pracují. Desetičlennou skupinu obžalovaných doplňují podnikatelé v solárním průmyslu, kteří můžou dostat za podvod nejvýše 10 let.

„Já bych řekla, že je to brutální způsob, jak mě dostat z funkce předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Další krok je už vražda,“ reagovala Vitásková 25. srpna v České televizi, což bylo jedno z mála veřejných vystoupení předsedkyně ERÚ, která většinou nechává mluvit pouze svého mluvčího.

Hlavní líčení v kauze licencí pro fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku začne 2. června a potrvá dva týdny v kuse. Obžalovaným hrozí tresty odnětí svobody v rozmezí 5 až 12 let. Žalobce má k dispozici svědecké výpovědi, odposlechy i e-mailovou korespondenci.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme