Zelenou naftu pro zemědělce vláda zřejmě zachová, jednat by o tom mohla v dubnu

Vláda zřejmě doporučí zachovat daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni. V předchozím roce díky němu dostali zpět zhruba 1,3 miliardy korun. Takzvanou zelenou naftu ale stát ke konci roku 2013 zrušil. Obnovení úlevy pro zemědělce si dal za jeden z cílů Sobotkův kabinet. Podobná pravidla fungují i v jiných evropských státech a čeští zemědělci by byli na unijním trhu v nevýhodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizní ozimého ječmene začaly žně na jižní Moravě. Na snímku kombajny zemědělského družstva Bulhary | Zdroj: ČTK

Vláda Petra Nečase schválila v rámci úsporných opatření zrušení takzvané zelené nafty. Po protestech zemědělců rozhodnutí zmírnila. Ukončení odsunula na rok 2013 a snížila vratku z 60 na 40 %.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o daňovém zvýhodnění nafty pro zemědělce zjišťovala Jana Čermáková

„Vratka spotřební daně je určená k tomu, aby se znovu investovala do obnovy silnic. Jelikož my zemědělci většinu nafty spotřebujeme na poli, tak tento důvod logicky ztrácí smysl. Usilujeme aspoň o to, aby těch 40 % bylo ponecháno zemědělcům,“ vysvětluje ministr zemědělství z KDU-ČSL Marian Jurečka, proč chce současná vláda zelenou naftu ponechat.

S jeho slovy souhlasí i prezident Agrární komory Miroslav Toman. Podle něj většina států Evropské unie takové opatření má a čeští zemědělci by tak byli na unijním trhu v nevýhodě.

„V případě, že by zelená nafta nebyla schválená, tak jenom letos se přijde řádově o jednu miliardu korun. Ročně zemědělci ušetřili na daních řádově okolo 1,3 až 1,5 miliardy korun,“ konstatuje Toman.

Proti zelené naftě je místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého to není systémové opatření.

„Zelená nafta zvyšuje náklady státu na administrativu. Je to obrovský prostor k daňovým únikům,“ říká Kalousek.

Až o zelené naftě rozhodne vláda, půjde návrh do sněmovny. Podle ministra zemědělství by se tak mohlo stát v dubnu.

Jana Čermáková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme