Ve Francii vychází nový román Milana Kundery. Recenze jsou vynikající

Ve Francii dnes vychází nový román francouzského spisovatele českého původu Milana Kundery. Kniha s názvem Slavnost bezvýznamnosti vyšla poprvé v závěru loňského roku v italštině. Recenze francouzských deníků jsou velmi příznivé, Le Figaro píše dokonce o velkolepém návratu světově uznávaného spisovatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kundera, spisovatel | Foto: Jan Šmíd

„Kundera neztratil nic ze svého umění strhnout oponu a vše ukázat. Bezvýznamnost se nemá podle autora odsuzovat, ale uznávat,“ píše Le Figaro a dodává, že autor znovu nabízí originální pohled a neobvyklou kombinaci literárních prvků s filozofickými postřehy.

Román už vyšel v italštině bez vědomí Kunderova mateřského francouzského nakladatelství Gallimard, které před několika lety vydalo v prestižní edici jeho souborné dílo. Očekává se, že se brzy i tento román zařadí na nejvyšší příčky žebříčků nejprodávanějších knih, alespoň ve Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém románu Milana Kundery mluvil na Radiožurnálu publicista a spolupracovník pražského Festivalu spisovatelů Praha Josef Brož

„Kundera je autor, který dokáže kombinovat velice složité myšlenky v poměrně jednoduchém kontextu,“ říká kritik a spolupracovník Festivalu spisovatelů Praha Josef Brož a pokračuje:

„A asi nejsilnějším tématem je tam bezvýznamnost, únik času, dějiny, které mizí, a interpretace, které se kolem toho objevují. Koncekonců i Kundera je sám často obětí různých dezinterpretací a tak si myslím, že jsou tam možná trochu uloženy i jeho osobní dojmy a trable.“

Román, kde nebude nic vážné

Podle Brože jde o příběh ve variacích. „Několik stárnoucích mužů spolu vede dialog, co se s nimi všemi po letech stalo. Jako když Bůh mluví několika jazyky. Každá postava nějakým způsobem reflektuje Kunderovy úvahy, které vedl už ve svých minulých dílech,“ nastiňuje.

Milan Kundera oslavil 1. dubna 85. narozeniny. „Myslím si, že je to takové shrnutí všech dosavadních zásadních témat, která Milan Kundera nastřádal. Vlastně je to taková bilance,“ soudí Brož a dodává:

„Druhá věc je, že ho k tomu ponouká jeho žena Věra. Protože on jí jednoho dne měl slíbit, že napíše román, kde nebude vůbec nic vážné. A to by měl být tento román.“

Milan Kundera | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, Helena Šulcová, Ondřej Himmer, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme