Na masakru na náměstí Nezávislosti se podílela ruská tajná služba, tvrdí Kyjev

Násilného potlačení zimních protestů v Kyjevě se podle ukrajinské tajné služby účastnilo nejméně 26 příslušníků ruské Federální bezpečnostní služby. Ti měli na Ukrajinu přiletět už v lednu se zbraněmi a municí, oznámil šéf ukrajinské zpravodajské služby Valentyn Nalyvajčenko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ukrajinské  zpravodajské služby Valentyn Nalyvajčenko.

Šéf ukrajinské zpravodajské služby Valentyn Nalyvajčenko. | Zdroj: Reuters

„Přivezli 5100 kilogramů výbušnin a munice, aby zlikvidovali protestující na Majdanu a kolem něj. Všechno jsme zdokumentovali, víme, že munice pochází z jednoho ústavu v ruském městě Sergijev Posad,“ řekl šéf ukrajinské zpravodajské služby Valentyn Nalyvajčenko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tvrzení Kyjeva o účasti příslušníků ruských tajných služeb na přípravě masakru na Majdanu i o zatčení 25 Ukrajinců v Rusku kvůli podezření z terorismu mluvil zpravodaj Martin Dorazín

„Žádáme po ruské straně vysvětlení, kdo si objednal tak velké množství zbraní a výbušnin,“ vyzval Nalyvajčenko Moskvu.

Podle jeho informací se 26 tajných ruských policistů přímo účastnilo masového vraždění na kyjevském náměstí Nezávislosti 18. až 20. února.

Ruská strana už reagovala. „Nebudeme komentovat nepodložená tvrzení,“ uvedla ve stanovisku Federální bezpečnostní služby.

Federální bezpečnostní služba je hlavní vnitřní bezpečnostní službou Ruské federace, následník Výboru státní bezpečnosti. Jejím úkolem je zajištění úlohy kontrarozvědky a vnitřní bezpečnosti. Její ředitelství je v Moskvě a řídí ji ministerstvo spravedlnosti.

Podle Nalyvajčenka se na útoku proti demonstrantům podíleli i bojovníci jednotek Alfa, zvláštního komanda řízeného ukrajinskou tajnou službou.

108 příslušníků Alfy se mělo 18. února vysadit na střeše Domu odborů, kde měli ústředí revolucionáři. V postupu jim však zabránil požár.

Příkaz ke střelbě v Kyjevě vydal Janukovyč, prohlásil prokurátor

Číst článek

Část členů Alfy i jednotek Berkutu přešla na stranu Rusů na Krymu, část uprchla do Ruska, ale někteří příslušníci byli zadrženi a nyní jsou vyslýcháni.

Moskva zatkla 25 Ukrajinců podezřelých z terorismu

Mezitím Rusové podle prokremelské televize zatkli 25 Ukrajinců, kteří prý chystali teroristické útoky v Rusku podle instrukcí ukrajinské tajné služby.

Večer tyto zprávy potvrdila Federální bezpečnostní služba. Podle ní jsou mezi zadrženými aktivisté radikální skupiny Pravý sektor.

Mezi 14. až 16. březnem se prý měli pokusit o teroristické akce v oblastech poblíž Ukrajiny, ale také v republikách Tatarstán a Kalmitsko, avšak bezpečnostní orgány jim v tom zabránily.

Kyjev pohřbívá oběti násilných střetů | Foto: Reuters

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme