V rámci evropského programu Copernicus chtějí vědci porozumět změnám klimatu
Z Francouzské Guyany byl úspěšně vypuštěn první satelit, který je součástí ambiciózního evropského projektu Copernicus. Ten vyjde celkem na 230 miliard korun. Cílem programu je porozumět fungování globálního klimatu i jeho změnám.
„Více než kdy předtím závisí blaho budoucích generací na efektivním přístupu k ochraně klimatu. Více než kdy předtím potřebujeme spolehlivé informace o tom, jak a proč se naše planeta a její klima mění,“ informují stránky projektu.
Na oběžné dráze bude celkem 6 satelitů a do projektu se zapojí také ohromné množství stanic na zemi i ve vzduchu. Data budou shromažďována na stovkách míst a na jejich analýze budou pracovat tisíce lidí. Vše by mělo být hotové do roku 2019.
Na projektu se jako člen Evropské vesmírné agentury podílí i Česká republika. Copernicus sice na rozdíl od Galilea není řízen z Prahy, i tak ale budou mít čeští vědci přístup k získaným datům. Monitorování země má pomáhat také v případě přírodních katastrof.
Program byl pojmenován na počest významného evropského vědce Mikuláše Koperníka, autora nové heliocentrické teorie. „Koperník otevřel lidstvu nekonečný vesmír, který byl dříve limitován obíháním planet a Slunce kolem Země, a vytvořil svět bez hranic,“ upozorňují stránky projektu.