V rámci evropského programu Copernicus chtějí vědci porozumět změnám klimatu

Z Francouzské Guyany byl úspěšně vypuštěn první satelit, který je součástí ambiciózního evropského projektu Copernicus. Ten vyjde celkem na 230 miliard korun. Cílem programu je porozumět fungování globálního klimatu i jeho změnám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelit | Foto: NASA

„Více než kdy předtím závisí blaho budoucích generací na efektivním přístupu k ochraně klimatu. Více než kdy předtím potřebujeme spolehlivé informace o tom, jak a proč se naše planeta a její klima mění,“ informují stránky projektu.

Na oběžné dráze bude celkem 6 satelitů a do projektu se zapojí také ohromné množství stanic na zemi i ve vzduchu. Data budou shromažďována na stovkách míst a na jejich analýze budou pracovat tisíce lidí. Vše by mělo být hotové do roku 2019.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Ondřej Himmer

Na projektu se jako člen Evropské vesmírné agentury podílí i Česká republika. Copernicus sice na rozdíl od Galilea není řízen z Prahy, i tak ale budou mít čeští vědci přístup k získaným datům. Monitorování země má pomáhat také v případě přírodních katastrof.

Program byl pojmenován na počest významného evropského vědce Mikuláše Koperníka, autora nové heliocentrické teorie. „Koperník otevřel lidstvu nekonečný vesmír, který byl dříve limitován obíháním planet a Slunce kolem Země, a vytvořil svět bez hranic,“ upozorňují stránky projektu.

Ondřej Himmer, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme