Plzeň opravila mimořádně cenný interiér Adolfa Loose. K vidění bude tento pátek

Plzeň zrekonstruovala první z cenných interiérů Adolfa Loose. Byt na Klatovské třídě 12 restaurátoři uvedli do stejné podoby, jakou mu dal světoznámý architekt už ve třicátých letech minulého století. Ve městě se opravují i další Loosovy interiéry. V příštím roce budou jedním z hlavních lákadel Plzně, Evropského hlavního města kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrekonstruovaný Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | Foto: Václav Šváb, Plzeň 2015

Po více než deseti letech úsilí dokončilo město společně s památkáři první z historických interiérů světoznámého architekta Adolfa Loose. Byt na Klatovské nabídne návštěvníkům jídelnu a obývací pokoj vybavený replikami nábytku tak, jak jej navrhl sám Loos.

„Interiér Klatovská 12 je jeden z vůbec nejvýznamnějších Loosových interiérů a já mám velkou radost, že se nám ho teď podařilo kompletně zrekonstruovat. Tento interiér bude k dispozici návštěvníkům, bude součástí prohlídkových tras.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrekonstruovaný Loosův interiér se v Plzni zajímal redaktor Adam Vlček

„Loosových interiérů je po Plzni několik a právě Klatovská 10 bude jednou z takových perel celého prohlídkového okruhu,“ je přesvědčený primátor Martin Baxa z ODS.

Loos v Plzni navrhl celkem 15 interiérů. Podle Karla Zocha z památkové péče magistrátu je ale prakticky nemožné všechny byty uvést opět do původního stavu.

„V různých stupních poškození se zachovalo 8 interiérů z 15, ale v některých případech se jedná opravdu třeba pouze o jednu místnost nebo část jedné místnosti. V jiných případech je toho relativně hodně. Interiér v Klatovské ulici číslo 110, což je pravděpodobně poslední Loosova realizace, tak tam se zachovalo asi 15 místností,“ popisuje Zoch.

Renovace dalšího Loosova bytu v Bendově ulici bude dokončena před Vánoci. Během příštího roku chce město podle Martina Baxy spustit prohlídkové trasy jednotlivými interiéry. Ty budou zároveň jedním z hlavních lákadel Plzně 2015.

Zrekonstruovaný Loosův interiér na Klatovské 12 v Plzni | Foto: Václav Šváb, Plzeň 2015

„My bychom rádi do toho loosovského projektu zapojili dům Klatovská 110, který je unikátní svým vnitřním uspořádáním. V řádu několika málo měsíců se dokončí kompletní rekonstrukce bytu Bendova 10 a zájem o zapojení do prohlídkového okruhu projevil také pan Michal Brumel, který je majitelem jednoho z významných loosovských domů v Plzni.“

„Takže určitě bude v rámci prohlídky co nabídnout,“ dodává primátor.

Málokdo ví, že do Plzně se dostal Loos spíše náhodou, a to ještě v době, kdy nebyl slavný.

„První návrh byl pro investory, kteří se jmenovali Hiršovi. Byl navržený v Plachého ulici číslo 6 už v roce 1907, což bylo velmi vzácné, protože Loos byl tehdy začínajícím architektem. Hiršovi se s Loosem seznámili ve Vídni u svých příbuzných a pozvali ho sem v roce 1907 na návštěvu.“

„A protože Loos byl člověkem, který velmi rád cestoval, rád se účastnil různých společenských setkání, tak to pozvání do Plzně přijal. Bohužel z toho interiéru, který v roce 1907 navrhl, se nezachovalo prakticky vůbec nic. Je zachovaný pouze trámový strop nad částí jídelny - i tak se jedná o vzácnou věc,“ hodnotí jeden z interiérů Karel Zoch.

Lidé mohou do bytu nahlédnout v pátek, kdy bude přístupný v rámci Mezinárodního dne památek.

Adam Vlček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme