ČOI zjistila závady u čtvrtiny kontrolovaných dětských hřišť

Česká obchodní inspekce odhalila nejrůznější závady u čtvrtiny dětských hřišť. Celkem provedla 119 kontrol a prohřešky zjistila ve 30 případech - nejvíce ve středních Čechách a v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětské hřiště v lesoparku ve Ždírci nad Doubravou | Foto: Hana Mikulincová

Inspektoři v rámci kontrolní akce prověřili různé druhy herních prvků a zařízení hřišť, jako jsou kolotoče, prolézačky, skluzavky, houpadla na pružině, šplhací sestavy, lezecké stěny či pískoviště.

Zjistili přitom závady od mechanického poškození, přes nedostatečnou povrchovou úpravu zařízení, nedostatečné tlumící plochy při dopadu dítěte až po vyčnívající betonové základy prvku.

„Jednalo se často i o věci spíše administrativního charakteru, kdy například provozovatel hřiště nedokázal inspektorům prokázat, že pravidelně provádí předepsané roční kontroly těch herních prvků. I za to naši kontroloři udělují pokuty,“ řekl mluvčí inspekce Jan Rotbauer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí ČOI Jan Rotbauer mluvil o kontrolách dětských hřišť ve vysílání Radiožurnálu

Inspektoři na místě uložili 9 pokut v celkové částce 10 a půl tisíce korun pro porušení zákona o ochraně spotřebitele a nařídili odstranění nedostatků. Čtyři dětská hřiště ČOI po kontrole zavřela.

Podle mluvčího inspekce se na základě výsledků těchto kontrol nedá říct, že by dětská hřiště v Česku byla nebezpečná.

„Ty pokuty, které naši inspektoři rozdali, nebo ta pochybení, která zjistili, tam se jednalo spíše o případy, kdy šli do určité míry na jisto."

"Kdy ČOI přijala buďto nějaké stížnosti, třeba od rodičů, anebo se často jednalo také o opakované kontroly tam, kde již v minulosti bylo podezření, že se nějaké problémy vyskytnou,“ vysvětlil Rotbauer.

Vladimír Kroc, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme