Velký pátek zavírá v Německu i Francii drtivou většinu obchodů

Velký pátek je jedním z největších svátků evangelické i katolické církve. V Německu je státním svátkem stejně jako Velikonoční pondělí. Zavřeno mají nejen obchody. Také ve Francii je dnes většina obchodů zavřených, ale najdou se výjimky. V provozu zůstává mimo jiné několik pekáren nebo obchody s arabskými majiteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na procházce Neuköllnem si spíše než jako v Berlíně připadáte jako v Istanbulu | Foto: Klára Stejskalová

Německé supermarkety, nákupní galerie i velké řetězce mají dnes zatažené rolety. Pokud by někdo potřeboval něco dokoupit, má šanci pouze na nádraží, v malých kioscích nebo u benzínových pump. V Berlíně se dá také vyrazit na Velikonoční trhy.

Pro Němce však nejsou zavřené obchody žádnou zvláštností, s výjimkou pár dní v roce to platí pro každou neděli.

Rozdíl je v tom, že na Velký pátek, který má pro křesťany mimořádný význam, zůstávají zavřené i diskotéky, hudební bary nebo herny.

Arabští obchodníci mají otevřeno stále

Ve Francii se ani během svátků život úplně nezastaví. Podle zákona musí mít v každém obvodu otevřeno alespoň několik pekáren, jejichž otevírací doby jsou koordinovány s těmi dalšími, takže i ve svátek je nějaká určitě otevřená.

Dalším zákonem je to, že obchody mohou být ve svátek otevřeny i v takzvaných turistických zónách - to platí zejména pro Paříž.

Záchranou jsou rovněž obchůdky s většinou arabskými majiteli, které mají otevřeno každý den dlouho do noci. Ani svátky - a už vůbec ne katolické - pro ně nejsou důvodem k tomu, aby své obchody zavřeli.

Během svátků si v některých stáncích, především dopoledne, mohou lidé koupit i noviny.

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, Klára Stejskalová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme