Audit v SÚKLu ukázal na drahé kanceláře i zbytečné zaměstnance

Vybavení jedné kanceláře za půl milionu korun. Místo 40 úředníků v jedné budově jenom 14 lidí z nejužšího vedení. Tak chtěl podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD hospodařit s veřejnými penězi odvolaný šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavel Březovský. Resort dnes chce zveřejnit výsledky auditu v této instituci. Český rozhlas má jeho část exkluzivně k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Němeček | Foto: Filip Jandourek

Světlá kancelářská budova č. 30 v areálu Státního zdravotního ústavu patří Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zakázku na její rekonstrukci zadal bývalý ředitel SÚKLu Pavel Březovský asi před rokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD chtěl z budovy udělat za veřejné peníze luxusní kanceláře pro úzké vedení.

Zakázka měla podle Lucie Šustkové ze SÚKLu dvě části - rekonstrukce vnitřku a vybavení kanceláří, například nábytkem ze vzácného dřeva.

„Původně bylo v budově dislokováno 40 zaměstnanců ústavu a následně by se tam vešlo pouze 14 zaměstnanců,“ upřesnila.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL):
- zřízen vyhláškou ministerstva zdravotnictví z dubna 1952,
- je podřízen ministerstvu zdravotnictví; v čele stojí ředitel, kterého ministr jmenuje a odvolává,
- má pražské ústředí a regionální pracoviště v Brně, Č. Budějovicích, Hr. Králové, Olomouci, Ostravě a Plzni,
- plní úkoly Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (uděluje licence k pěstování a zajišťuje výkup).

To je výsledek auditu, který zadalo ministerstvo zdravotnictví.

„Ministr zdravotnictví uložil novému řediteli SÚKLu audit proto, aby předešel případnému vyvedení veřejných prostředků úřadu,“ vysvětlil Jan Štoll z ministerstva zdravotnictví, proč prověřovali právě tuto instituci.

Na chyby a problémy v SÚKLu upozornili Němečka i někteří zaměstnanci ústavu. Audit pak ukázal celou řadu dalších, závažnějších zjištění. Situace je podle ministra zdravotnictví ještě horší, než se předpokládalo.

„Potvrdilo se, že hrozila ztráta až ve stovkách milionů korun u jedné zakázky v oblasti IT, kterou se naštěstí podařilo včas zastavit a byla zrušena,“ uvedl.

V průběhu posledního roku také ústav údajně přijal velké množství lidí, kteří neměli konkrétní náplň práce a jejichž platy stály miliony korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prověřování SÚKLu ministerstvem zdravotnictví informovala redaktorka Lenka Jansová

Bývalý ředitel Pavel Březovský nebere telefon a nereaguje ani na esemesky. Dřív řekl, že podobná podezření na špatné hospodaření s veřejnými prostředky jsou nesmysl.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 kritizuje svého nástupce Svatopluka Němečka z ČSSD za tak rychlé odvolání vedení tohoto úřadu.

„Také došlo k odvolání nejenom vedení, ale celkem 20 lidí až do hlubokých odborných úrovní, což bylo podle mě strašlivě rizikové.“

Nový ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta zakázku na luxusní vybavení kanceláří zrušil. Případ skončil u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který řeší stížnost dodavatelské firmy.

SÚKL, Státní úřad pro kontrolu léčiv | Foto: Eva Odstrčilová

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme