Ukrajina jednala se Slovenskem o dodávkách plynu. K dohodě však zatím nedošlo

Slovensko a Ukrajina se zatím nedohodly na podmínkách spuštění reverzního toku plynu. Otočení dodávek plynu směrem na východ by snížilo energetickou závislost Ukrajiny na Rusku. Možnost reverzního toku plynu směrem k Ukrajině mají i Polsko a Maďarsko. Slovenská vláda čelila v uplynulých dnech kritice ze zahraničí, že se spuštěním reverzního toku zbytečně otálí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod

Plynovod | Foto: Tomáš Adamec

Slovensko s Ukrajinou spojují čtyři plynovody. Ukrajinská a slovenská vláda se dnes ale ve Velkých Kapušanech na východě země nedohodly, který plynovod by se měl pro reverzní tok použít.

Slovensko už začalo s technickými přípravami na spuštění zpětných dodávek plynu směrem na Ukrajinu, práce by měly trvat několik měsíců. Slovenský premiér Robert Fico požaduje finanční garance od Evropské unie, aby mělo Slovensko jistotu, že na investici do úpravy plynovodů neprodělá.

Slovensko rovněž podle Fica hledá takové řešení, které nebude v rozporu se smlouvami o dodávkách plynu mezi Slovenskem a ruskou firmou Gazprom. Přepravce plynu na území Slovenské republiky, společnost Eustream, nechce smlouvu s Gazpromem porušit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání mezi Slovenskem a Ukrajinou ohledně dodávek plynu okomentoval na Radiožurnálu Alexander Duleba ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku

„Smlouva má platnost do roku 2028 a garantuje přesné objemy přepravy,“ vysvětluje Alexander Duleba ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku a pokračuje:

„Problém je, že současná ukrajinská vláda chce, aby Eustream dodával tento plyn do kompresorové stanice Užhorod, ale podle smluvního vztahu, který má Eustream s Gazpromem, právo vydávat přepravní kódy ukrajinské části této kompresorové stanice má Gazprom.“

Eustream se obává, že pokud by ukrajinské straně vyhověl, poruší tím smlouvu s Gazpromem. Proto se hledá náhradní řešení. To ale předpokládá určitou dobu a investice a Ukrajinu tlačí čas.

„Zásobníky v západní oblasti Ukrajiny je třeba doplnit technickým plynem nejpozději do léta. Do konce června má Ukrajina čas doplnit technický plyn, aby umožnila zásobování Evropy ruským plynem během zimy,“ říká Duleba.

Náhradní řešení by však podle slovenského ministerstva hospodářství a společnosti Eustream znamenalo, že reverzní tok by byla slovenská strana schopná zajistit až koncem roku. A to je pro Ukrajinu příliš pozdě.

Ukrajina dluží Gazpromu za plyn údajně 2,2 miliardy dolarů, tedy asi 44 miliard korun.

Plynovody | Foto: Český rozhlas

Silvie Třeslínová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme