Cesta na noční dětskou pohotovost může být ve Zlínském kraji dlouhá i 70 km

Zlínský kraj má spolu se Středočeským nejdelší dojezdové vzdálenosti na dětskou lékařskou pohotovost. Noční pohotovost je pouze ve Zlíně, ostatní nemocnice v kraji končí tuto službu ve 20 hodin. Hejtmanství přesto považuje stávající systém za dostačující a změny neplánuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění na cyklostezce | Foto: Tomáš Adamec

„Mám čtyřměsíční holčičku. Zatím jsme pohotovost bohudík nepotřebovali, ale neumím si představit, že bych měla jezdit někde 40 kilometrů. A už vůbec si v takové situaci neumím představit samoživitelky, které nejsou zdatnými řidičkami,“ říká paní Zuzana, která žije v malé vesnici na Kroměřížsku.

Noční dětská pohotovost je pro některé obyvatele Zlínského kraje vzdálená až 70 kilometrů. Je to dáno nejen tvarem území, ale i nižší hustotou nemocnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Pavel Sedláček

Stávající systém funguje už deset let. Dětská lékařka Eva Kalabusová slouží pohotovost zhruba jednou měsíčně, nepamatuje si ale, že by si někdo na nedostupnost péče nebo zdlouhavé cestování stěžoval.

„Možná právě proto, že přibývá dětí, které sem přijdou z ostatních okresů, by mohla být delší pohotovost v některých jiných okresních nemocnicích,“ uvažuje.

V Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti končí dětská pohotovost ve 20 hodin. Prodloužení například o dvě hodiny by reálné bylo, podle náměstka hejtmana zodpovědného za zdravotnictví po něm ale není poptávka.

Jezdí raději do nemocnic

„Je především potřeba si uvědomit, že je nedostatek vzdělaných dětských lékařů jako takových, takže nemůžeme přetěžovat lékaře v jednotlivých nemocnicích,“ vysvětluje Lubomír Nečas z SPOZ s tím, že změny nejsou v plánu.

Běžnou praxí je, že většina rodičů s dítětem na pohotovost ani nejezdí. „Pohotovost, která je vzdálená 40 kilometrů, vlastně ztrácí smysl. Každého pak asi napadne jet do nejbližší nemocnice, než absolvovat tady tu dálku,“ dodává paní Zuzana. Ta má nemocnici pět kilometrů od domu.

Na dětských odděleních okresních nemocnic navíc slouží pediatři noční služby na příslušných odděleních.

„Nikdy se nestalo, že by bylo dítě s rodičem odmítnuto. Přesto jsme raději, když jedou rodiče na tu pohotovost, byť je to dál, protože většinou mají rodiče auta. Pokud je dítě skutečně špatné a rodič má strach, tak to řeší s operátorkou na zdravotnické záchranné službě a služba zajistí veškerou péči o dítě,“ upozorňuje náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

Na dětskou pohotovost podle něj kraj ročně doplácí asi dva miliony korun.


Zvětšit mapu

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme