Účastníci cyklojízdy v Plzni chtěli upozornit na nedostatky v městské cyklistice

Rekordní čtyři stovky lidí přilákala další Velká jarní plzeňská cyklojízda. Pravidelně hromadné projížďky centrem města pořádá iniciativa Plzeň na kole. Smyslem je podle organizátorů upozornit na nedostatky v městské cyklistice. Letošní cyklojízda byla ve srovnání s těmi předchozími delší, měřila šest kilometrů. A její trasa vedla po hlavních plzeňských silnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká jarní plzeňská cyklojízda | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Na náměstí Republiky přijelo několik stovek lidí na kole nebo koloběžce.

„Jmenuji se Jakub Kadlec, účastním se cyklojízd každý rok. Mělo by se tady v Plzni s tím něco udělat, protože je tady málo cyklostezek a chtělo by to zlepšit."

Další účastnice Andrea považuje za důležité naznačit, že jízda na kole je potřebná a nikoli všude se dá dostat automobilem. „Navíc, je to zábavnější.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Velké jarní plzeňské cyklojízdě mluvil Lukáš Milota

„Plzeňská cyklojízda upozorňuje na to, že v Plzni je spousta lidí, kteří by rádi jezdili na kole, ale není jim to úplně umožněno,“ říká Petr Vaněk, mluvčí iniciativy Plzeň na kole.

„Jezdit na kole v Plzni není často úplně rychlé, někdy je to nebezpečné,“ dodává Kadlec. Jak říká, chybějí důležitá místa s cyklostezkami, chybějí stojany.

Snaha o zlepšení

Náměstek primátora pro oblast dopravy Miloslav Šimák z ČSSD cyklojízdu vítá:

„Jsem rád, že tato aktivita občanů tady je. Každá skupinová snaha něco posunout, zlepšit je motorem pokroku.“

Jak připomněl Petr Vaněk, na podzim aktivisté odeslali právě náměstku Šimákovi dopis se svými výhradami:

„Požadovali jsme, aby se město zabývalo cyklostezkami v centru a jejich propojením. Jsou tady cyklostezky, ale mezi nimi jsou chybějící části. Chtěli jsme pozici cyklokoordinátora na magistrátu města Plzně, jako to má spousta měst, ale Plzeň nikoli.“

Podle náměstka Šimáka mají cyklisté ve městě řadu míst, kde mohou kolo bezpečně odstavit, místo hlavních silnic, kde se stýká veškerá doprava, mohou využívat alternativní trasy.

O změnách v cyklistice prý město s aktivisty diskutuje a v budování cyklistické infrastruktury podle něj Plzeň za ostatními městy v zemi nijak nezaostává:

„Jenom letos se otevře 5,5 kilometru nových cyklistických stezek. Zpřístupní se celé nové oblasti. Například u Svatého Jiří, podél Západního okruhu na Božkovském ostrově a podobně. A myslím, že Plzeň se má čím v této oblasti chlubit.“

Na další jízdu po městě se cyklisté vydají zase na podzim, a to 23. září.

Milan Kopp, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme