Separatisty k nám vozí ruské autobusy, tvrdí obyvatelé východní Ukrajiny
Spojené státy i Evropa vyzývají Ukrajinu, aby zahájila celonárodní dialog a zabránila tak násilnostem a rozpadu země. Kyjev se ale brání, že nemá s kým jednat. Separatisté jsou prý lidé vycvičeni pro bitky, které vozí do měst ruské autobusy. V Charkově si údajně spletli operu se sídlem gubernátora.
Údajná místní domobrana zaútočila v Charkově na budovu opery a dožadovala se setkání s gubernátorem. Píší o tom místní novináři. Podle nich je jasné, že se dovezení bojovníci ve městě nevyznali a spletli si operu se sídlem úřadů. Je jasné, že nikdo z místních by takovou chybu neudělal.
Podle pozorovatelů to trochu připomíná ostřelování pražského Národního muzea ruskými jednotkami v roce 1968. Ty tehdy také netušily, že jde o muzeum.
Navíc obyvatelé východní Ukrajiny si stěžují, že útočníky do měst vozí ruské autobusy a většina prý mluví s jasným ruským přízvukem. Přezdívá se jim proto Putinovi turisté. Jsou prý dobře vycvičení pro pouliční bitky a někteří i vyzbrojení. Tito lidé pak pořádají demonstrace, vyvěšují ruské vlajky a vyvolávají násilnosti.
Mezi útočníky jsou ruští špioni, tvrdí tajné služby
Podle ukrajinských tajných služeb jsou mezi útočníky i špioni. Jen za poslední měsíc prý policisté zatkli víc diverzantů a špionů z Ruska než za celou dobu nezávislosti Ukrajiny.
Mezi údajnými špiony je například bojovnice Máša, která se chlubila na sociálních sítích. Od výcviku, přes kontakty i plánované akce a fotky zveřejnila vše. A tak nebyl problém ji zatknout. Další jsou ale mnohem nebezpečnější.
Zadržení lidé u sebe mají často ukrajinské i ruské doklady. Kromě pasů třeba i vojenské knížky, ze kterých lze vyčíst, že byli nasazeni v Čečensku. Často jde o různé pravicové radikály.
Jen od začátku roku nepustili pohraničníci z Ruska na Ukrajinu přes devět tisíc lidí. Ovšem hranice je poměrně propustná, a přes zelenou čáru se tak do země stejně nelegálně dostávají další bojovníci. Včetně špionů ruských tajných služeb, kteří při zadržení měli ve skrýších i zbraně a výbušniny. A měli připravovat odbojové buňky a vyvolávat nepokoje.
Naprostá většina lidí se do nepokojů nezapojuje, rozdělení země si nepřeje a spíš se jen bojí, co budoucnost přinese. „To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti z Charkova a podobné zážitky má v těchto dnech i kolega Martin Dorazín, který je v Doněcku,“ upozorňuje redaktor ČRo Ondřej Bouda.
Samozřejmě se ale podle najdou i politici, poslanci či podnikatelé, kteří jsou spjatí s režimem sesazeného prezidenta Janukovyče a vidí v tom příležitost dostat se opět k moci.