ODS vrací tři další dary. Z pochybení se poučíme a přijmeme opatření, říká Kupka

ODS se rozhodla vrátit další tři sponzorské dary od obce Mělnické Vtelno a dvou obecních společností z Horního Slavkova a Hořovic. Jedná se o dary v celkovém součtu 25 tisíc korun, ale občanským demokratům hrozí, že by kvůli nim mohli přijít o příspěvky od státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce | Foto: Free Digital Photos

„V tomhle případě se jednalo o drobné pochybení. Politická strana takový dar skutečně přijmout nemůže,“ uvádí místopředseda ODS Martin Kupka a konkretizuje jeden z případů:

„V případě toho Mělnického Vtelna se jednalo o příspěvek obce na organizaci ochotnického představení, které tam organizovalo místní sdružení Občanské demokratické strany a byl to příspěvek jen částečný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vracení pochybných finančních darů mluvili místopředseda ODS Martin Kupka a ředitel Transparency International David Ondráčka

Na pochybení v případě zmíněných tří příspěvků, které vrátí strana urychleně zpět dárcům, upozornil stranu její kontrolní výbor.

ODS již v pondělí oznámila, že vrátí podezřelý sponzorský dar ve výši milion korun od kadeřnice na mateřské dovolené Sabiny Gajarské.

„Zároveň jsme se podívali do budoucna. To, co podnikáme, je, že v tenhle okamžik zakládáme transparentní účet a bavíme se a připravujeme nová pravidla pro přijímání darů,“ upozorňuje Martin Kupka s tím, že cílem je, aby další perspektiva strany byla transparentní.

Podle ředitele Transparency International David Ondráčky mohou události posledních dní zafungovat pro stranu svého druhu obrodně. „Nesrovnalosti se odhalí, vychytají. Politická strana je prostě nucená se tím zabývat, postavit se k tomu čelem, ty dary vracet a hlavně nastavit ten mechanismus do budoucna,“ domnívá se Ondráčka.

Sporným situacím kolem darů politickým stranám nahrává děravá legislativa

Na místě je podle Ondráčky ale i skepse, protože Česko stále nemá tyto mechanismy nastavené ze zákona. Transparency International tak dnes zveřejnila dnes zprávu o monitoringu financování sněmovních voleb.

Problémem je podle společnosti jednak to, že strany nejsou povinny zveřejnit spolupráci s mediálními a PR agenturami, které s nimi pracují na kampaních. Tyto agentury získají například státní zakázku a pro stranu pak pracují za minimální úhradu.

„Druhá otázka, která je platná pro všechny, je pak otázka skutečně zaplacených cen za mediální a jinou inzerci a otázka slev, které za to získávají, protože to je také zahaleno velkým tajemstvím a hrozí tam, že ty slevy jsou potenciálně velmi nadstandardní,“ shrnuje Ondráčka.

Zodpovědnost současného vedení ODS za opakovaná pochybení ve financování strany její místopředseda Martin Kupka odmítá. „Toto jsou dary, které přijímali občanští demokraté v loňském roce,“ dodává.

Vladimír Kroc, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme