Církevní restituce možná opět rozdělí koalici. Část ČSSD chce prodloužit lhůty pro žádosti

Vládní koalici možná čeká další spor kvůli církevním restitucím. Kabinet projedná návrh části poslanců ČSSD, podle kterých by se měla lhůta na posuzování žádostí o vydání církevního majetku prodloužit. A to až na jeden rok. Náboženské společnosti i lidovci ale změnu odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

Dosud měl Státní pozemkový úřad na rozhodnutí jen šest měsíců. To je podle některých poslanců na zhodnocení tisíců žádostí velmi krátká doba.

„Podle našeho názoru je nutné mít čas na kvalifikované posouzení těchto žádostí. To je hlavní důvod, proč chceme lhůtu prodloužit. Znamená to, že posuzování z hlediska státu by trvalo o šest měsíců déle a byla by větší šance na to, že skutečně proběhne podle zákona a nebude vydáno nic, co podle zákona vydáno být nemá,“ zdůvodňuje návrh poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Novelu posoudí na dnešní jednání i Sobotkův kabinet. Církve ale prodloužení odmítají, říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

„My bychom byli rádi, kdybychom se společným úsilím se státem snažili naplnit zákon, nikoliv ho zpětně revidovat. To je naše celkové pojetí a myslím, že se to týká i lhůt,“ podotkl Holub.

Lidovci dlouhodobě změny restitucí, pokud s nimi církve nesouhlasí, odmítají. Církevní restituce považuje KDU-ČSL za uzavřené.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme