Výbuchy v Sýrii zabily desítky lidí, den po oznámení Asadovy prezidentské kandidatury

Nejmíň šedesát lidí, včetně žen a dětí, přišlo o život při útocích ve dvou syrských městech. Centrum Damašku se stalo terčem granátového útoku, ve městě Homs vybuchly nálože umístěné v autech. Zraněny jsou desítky civilistů. Útoky se odehrály den poté, co prezident Bašár Asad oznámil kandidaturu v prezidentských volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Damašku útočníci použili minometné granáty, zabili nejméně 14 lidí | Zdroj: Reuters

Výbuchy v syrském Homsu zabily nejméně 37 civilistů. Uvádějí to syrské úřady. Zraněných je asi 80. Guvernér provincie Homs mluví o 45 mrtvých. Podle něj zabíjela nálož umístěná v autě. Krátce poté prý následoval raketový útok na čtvrť ovládanou vojáky, kde žijí hlavně alávité.

Předtím syrská státní média informovala o útoku na technický institut v centru Damašku, kde tvoří většinu obyvatel šíité. Tam minometní granáty zabily nejméně 14 lidí. Média dávají útok v metropoli do souvislosti s prezidentskými volbami a rozhodnutím prezidenta Bašára Asada v nich kandidovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil ve Večerní Publicistice vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček

„Zdá se, že všechny útoky byly vedeny na šíitské čtvrtě, tedy trochu zjednodušeně řečeno na oblasti, kde převažuje obyvatelstvo spíš sympatizující s režimem Bašára Asada. Z toho se dá odvozovat spekulace, že za útoky by mohli být rebelové,“ říká vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček.

„Delší dobu se mluví o tom, že povstalci, kteří jsou potlačováni z okolí velkých měst vládními silami, když pak útočí zpátky, útočí právě nahodilými ne úplně nepřesnými útoky vedenými třeba minomety. A to může spadat to dnešních událostí,“ dodává.

Pokud v Sýrii proběhnou prezidentské volby, je podle Turečka celkem jasné, že v nich Bašár Asad zvítězí.

„Protože není jiný kandidát, který by měl takovou váhu ve společnosti. Opozice ho sice kritizuje, ale volit budou hlavně jeho stoupenci na územích ovládaných režimem. Navíc podle úřadů budou z voleb vyloučeni lidé, kteří ilegálně odešli ze země. To je 2,5 milionu uprchlíků,“ přibližuje.

Syrský režim si navíc vítězství Sada pojistil také tím, že stanovil pro všechny kandidáty řadu podmínek. „Z voleb tak už předem vyřadil exilové kandidáty, protože jednou z podmínek je ta, že musí 10 let nepřetržitě žít v Sýrii,“ vysvětluje Břetislav Tureček.

Občanská válka v Sýrii trvá už přes tři roky. Za tu dobu tam podle odhadů zahynulo více než 150 tisíc lidí. Miliony dalších uprchly z domovů.

Helena Šulcová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme