Bouřky už udeřily. V pátek zesílí a přidat se mohou kroupy, varují meteorologové

Od západu se přes Česko přeženou silné bouřky. Už dnes odpoledne zasáhly střední a severní Čechy, v pátek udeří spolu s přívalovým deštěm na celém území. Voda může zatopit níže položená místa a sklepy. Bouřky budou podle meteorologů doprovázet i kroupy a nárazový vítr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka. Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

V západních, středních a severních Čechách bouří. „Ojediněle jsou bouřky poměrně intenzivní z hlediska srážek, ale nepředstavují žádné výrazné riziko,“ uvádí meteorolog František Šopko s tím, že v noci, a hlavně pak zítra přes den bouřky ještě zesílí:

„Zasáhnou celé území naší republiky, na severozápadě Čech jich už bude méně. V Čechách se budou vyskytovat zejména v dopoledních a odpoledních hodinách, na Moravě a ve Slezsku pak večer.“

Doprovázet je podle Šopka místy mohou přívalové srážky kolem 30 milimetrů, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.

Metrologové varují, že přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, včetně zatopení níže položených míst.

Pro omezení škod nárazovým větrem by lidí měli zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty.

Ochladí se

S bouřkami přijde do Česka ochlazení. Nejnižší teploty očekávají meteorologové v neděli, pondělí a úterý ráno. „Místy se budou vyskytovat i přízemní mrazíky,“ říká Šopko.

Od poloviny příštího týdne pak teploty zase porostou. „Očekáváme mezi 16 až 21 stupni Celsia. Opět se ale může ojediněle vyskytovat déšť i bouřky,“ dodává.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme