Město Sušice koupí a opraví historickou Starou lékárnu na náměstí

Sušice koupí renesanční Rozacínovský dům na náměstí, známý jako Stará lékárna. Chátrající historická budova je v soukromých rukou a už léta je na prodej. Na zastupitele se letos obrátil investor, který se nabídl, že budovu koupí, opraví, a pak ji na město za předem stanovených podmínek převede. Sušice ale nakonec na tuto nabídku nepřistoupila. Dům za 9 milionů korun raději koupí sama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará lékárna, Rozacínovský dům v Sušici | Foto: Městské informační centrum Sušice

„Tím, že budeme mít tento objekt ve vlastnictví, tak bude rekonstrukce pod kontrolou města, odborníků z památkové péče. Je to lepší krok, než kdyby to někdo pro nás dělal a pak nám to pronajal,“ vysvětlil starosta Sušice Petr Mottl z ODS.

S tím, že je třeba se Starou lékárnou něco dělat, souhlasí v Sušici asi každý, ne všem se ale rozhodnutí zastupitelstva líbí.

„Samotný záměr, že se město chce starat o svoji památku je v pořádku. Není v pořádku, že si dopředu nedělá kalkulaci, názor, jak to využít. Je to závažné rozhodnutí a nezdá se mi dobrá příprava na takovou koupi,“ říká sušický architekt Karel Janda.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Sušici natáčela Jitka Englová

To, že by město nemělo představu o budoucích investicích a využití Staré lékárny ale starosta odmítá.

„Těžko se dá něco propočítávat, když to není vaše. Nějaké obecné předpoklady máme. Myslíme si, že budoucí celková rekonstrukce se bude pohybovat mezi 20 až 30 miliony korun. Co se týče využití, mělo by to být důstojné informační centrum a muzeum města Sušice.“

Pro koupi historického domu bylo 16 zastupitelů, jeden se hlasování zdržel a dva byli proti. Mimo jiné František Kůs z KSČM.

„V první řadě se mi to zdá předražené, náklady na vlastní rekonstrukci nebudou malé, další věc je způsob využití. Je tu také otázka nákladů na vlastní provoz.“

Stará lékárna, Rozacínovský dům v Sušici | Foto: Městské informační centrum Sušice

Mezi většinou zastupitelů, kteří koupi staré lékárny podpořili, byla Milena Naglmüllerová ze sdružení Sušičtí.

„Pokusíme se rekonstrukci zafinancovat nejen ze zdrojů města, ale i Evropské unie a z dalších dotací. Je to historická památka, která zdobí Sušici. Bylo by ostudou města, kdyby se o ni nepostaralo.“

Měšťanský dům s bohatým renesančním zdobením je od 90. let prázdný. Spolu s radnicí a muzeem patří k nejvýraznějším stavbám na náměstí.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme