Žabí noc přilákala zvědavce na Českolipsku. Skřehotání ale slyšeli jen z reproduktoru

Muzeum v České Lípě opět po roce pořádalo noc věnovanou obojživelníkům. Vyhlídka poslechu žabí kakofonie lákala. Lidé se však letos vydali v holínkách a s baterkou k vodě, aby nakonec zjistili, že obojživelníci nemají o popularitu zájem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čolek horský

Čolek horský | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Žabí noc je tradiční akcí, kterou pořádáme už poosmé. Je věnovaná výlučně obojživelníkům a jejich způsobu života, jejich ochraně i výskytu na Českolipsku,“ říká zoolog Zdeněk Vitáček.

Přestože některé žáby jsou aktivní i přes den, na akci se lidé sešli až večer.

„Je to z toho důvodu, že většina žab a čolků je aktivních až večer, po soumraku nebo v první části noci. To je čas kdy se dají poslouchat," vysvětluje Vitáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na okraj České Lípy se za skřehotáním žab vydal redaktor Tomáš Mařas

Aktivitu žab může podle něj ovlivnit i to, že v místě pršelo a bylo chladno:

„Pokud prší a je dostatečně vlhko, tak je to příznivé. Musí být zároveň i teplo. Dnes je poměrně chladno. Obávám se, že budeme rádi, když uslyšíme alespoň rosničku.“

Návštěvníci se po přednášce vydali rákosím směrem k vodní ploše. Občas se skřehotání žab dalo zaslechnout, ale většinou bylo ticho. Jen z opačné strany rybníku se obojživelníci tu a tam ozvali. Klidná noc bez žabích hlasů byla zklamáním především pro děti.

„Je to škoda,“ posteskla si při odchodu jedenáctiletá Jiřina.

Například hlas rosničky zelené si nakonec návštěvníci mohli poslechnout. Protentokrát ale pouze z reproduktoru.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme