Plánuje se zákon o sociálním bydlení. Pomůže seniorům, hendikepovaným a rodinám s dětmi

Do dvou let by měl být hotový zákon o sociálním bydlení. Pomůže hlavně lidem v nouzi, kteří často končí na předražených ubytovnách. Část ze sociálního bydlení by měly tvořit nově postavené byty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Příprava nového modelu sociálního bydlení chystá komise zástupců ministerstev, radnic, krajů i neziskových organizací. Základní obrysy by měly být hotové do konce letošního roku, samotný zákon pak v roce 2016.

„Já se domnívám, že je ho potřeba zacílit na všechny skupiny – seniory, mladé rodiny s dětmi, zdravotně postižené i sociálně vyloučené. Sociální bydlení bude zahrnovat jak výstavbu, tak ale i podmínky, za jakých může do sociálního bydlení vstoupit i soukromí vlastníci i družstva,“ potvrzuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

„Tady je velké množství prázdného bytového fondu. Myslím si, že bychom se měli dohodnout na pravidlech, za kterých stát ve spolupráci s obcemi bude schopen využívat bydlení i v těchto formách vlastnictví,“ dodává.

Výdaje na dávky na bydlení a počet příjemců rostou. Zatímco v roce 2007 dostávalo doplatek na bydlení 27 tisíc lidí, loni stát dotoval více než dvojnásobek obyvatel.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme