USA kritizují Česko za malý vojenský rozpočet. Stropnický slíbil jeho navýšení

Česká vláda bude usilovat o posílení rozpočtu na obranu. Ve Washingtonu to slíbil svému americkému protějšku Chucku Hagelovi ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Oba ministři mluvili o důsledcích krize na Ukrajině pro bezpečnost Evropy i spojenectví v rámci transatlantické aliance. Ministr Stropnický ale také potvrdil, že Česko je ochotné prodloužit angažmá jednotek v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Chuck Hagel přivítal v Pentagonu českého kolegu Martina Stropnického | Zdroj: Reuters

Krize na Ukrajině vyvolává nové bezpečnostní otázky i výzvy pro Severoatlantickou alianci, jejíž nejnovější členové – zejména Pobaltské státy a Polsko – pozorují dění na Ukrajině s rostoucí nervozitou. Česko, jak připomněl ministr Stropnický, nabídlo NATO k využití několik armádních gripenů, aktivně se chce podle něj podílet i na vojenských cvičeních.

„Víme o pravidelných cvičeních, třeba co mají na svých (stíhačkách) F-16 Poláci s USA, tak k tomu bychom se docela rádi, jsme schopni to i hostovat nebo přijmout na letišti v Čáslavi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání ministra Stropnického v Pentagonu informuje zpravodajka ČRo v USA Lenka Kabrhelová

„A nedávno, když bylo společné zasedání české a slovenské vlády, tak jsme se dohadovali o tom, že bychom rádi na podzim uspořádali společné cvičení,“ prohlásil ministr Stropnický v Pentagonu po jednání se svým americkým protějškem Chuckem Hagelem.

Šéf Pentagonu poukázal na nedostatečné financování české obrany, Praha by podle Spojených států měla navýšit vojenský rozpočet. Ministr Stropnický to považuje za logický požadavek.

Článek 5 Severoatlantické (Washingtonské) smlouvy stanoví, že ozbrojený útok proti jedné nebo více členských zemí NATO bude považován za útok proti všem.

„Neustále zmiňovaný článek 5. Je dost obtížné, aby vy jste jako země, která platí (na obranu) třeba 1,8 procenta, 1,9 nebo 2 procenta, posílala svoje vojáky podle článku 5 do země, která platí třeba 0,8 – a doma to obhájila. Takže ono to má i docela významnou psychologickou dimenzi, nehledě už o tom, že je to jakýsi vzkaz taky na Východ,“ poznamenal český ministr.

Ministr Stropnický zároveň potvrdil, že Česko je ochotné prodloužit angažmá jednotek v Afghánistánu po skončení mise NATO, pokud se Washington s Kábulem dohodnou na bezpečností smlouvě. Alianční operace podle šéfa resortu obrany i přes sporné momenty přispěla ke změnám v Afghánistánu, pozitivní efekt podle něj má i pro českou armádu.

„Když vidíte ty rotace, jak se ti vojáci vrací a jak je to zpevňuje, nejenom třeba poté čistě vojensky-odborné stránce, ale i jak jako lidsky dospívají, že se velmi slušně domluví anglicky, že mají v sobě nějakou kázeň, nějaký řád. Že tam prostě odkoukali tu pozitivní ‘kvalitativní nákazu‘ – to je v Brdech nenaučíte,“ zdůraznil český ministr obrany.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme