Češi patří v softballu k evropské špičce, ve světě do 'top ten'

Softball nepatří mezi olympijské sporty a v České republice si ze všech těchto důvodů udržuje image spíše uzavřeného sportu. A zdá se, že softballistům i softballistkám to spíše prospívá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ME softballistek v Praze - Tereza Jakešová a její práce v poli | Foto: Jan Beneš

Při ligovém utkání mezi pražskými Joudrs a Čechií bylo na tribuně jen devět diváků. Při loňském mistrovství Evropy bylo na stejných lavičkách Svoboda parku několik set fanoušků, kteří přitom mohli povzbuzovat v podstatě stejné softballistky.

„To je pravda. Polovina Joudrs je v reprezentaci,“ říká nadhazovačka Petra Křiklánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muži jsou v softballu mistři Evropy a na mistrovství světa se umísťují do 10. místa, říká předseda Joudrs Tomáš Kusý.

„Ale Svoboda park je úžasný v tom, že Joudrs jsou jako rodinný tým a kdo nehraje, tak se chodí koukat. Máme spoustu zástupců z žáků, kadetů. Chodí rodiče, trenéři a pro nás je to úžasný,“ dodává Křiklánová.

Softball je sice v Česku minoritním sportem, ale zároveň rovnoměrně rozšířený po celém světě. Vždyť na posledním světovém šampionátu chyběla z kontinentů jen Antarktida.

„Málokdo ví, že muži jsou mistři Evropy a na mistrovství světa se umísťují do 10. místa. I ženy vozí z Evropy medaile a na světovém šampionátu se vejdou do desítky,“ připomíná předseda Joudrs Tomáš Kusý.

Teď je navíc slibná šance prosadit softball a baseball na olympijské hry do Tokia 2020, protože samo Japonsko v nich patří k velmocím a má o ně zájem. Tím by se zřejmě zvedl zájem o softball i v Česku.

Akce 'Sportuje celá Praha 8' bude už počtvrté

„Zase na druhou stranu nemáme problémy s korupcí, protože v softballu není tolik peněz. Je v tom víc zábavy a čistýho sportu. Není takový tlak na výsledky. Za vítězství tady nic nedostanete,“ říká Kusý.

Naproti všem ostatním sportům tak v areálu, který svým příspěvkem notně podpořila radnice Prahy 8, využili loňské mistrovství Evropy nikoliv k nalákání sponzorů, ale spíše k prezentaci v nejbližším okolí. Tedy jen na severu hlavního města.

„Na podzim tady probíhá akce ‚Sportuje celá Praha 8‘. Letos bude už čtvrtý ročník. Začínalo to na pár hráčích a vloni jsme měli už třináct týmů, což znamená, že si přišlo zahrát asi tak 130 lidí z Prahy 8. To už jsme skoro ani nebyli schopní turnaj kvůli velkému zájmu odehrát,“ pochlubil se Tomáš Kusý.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme