Proti údajnému šéfovi lihové mafie Březinovi vypovídal v Olomouci jeho blízký spolupracovník

Krajský soud v Olomouci pokračuje v rozplétání rozsáhlých podvodů s nezdaněným lihem. Na lavici obžalovaných jsou zlínský podnikatel Radek Březina, jeho bratr Tomáš a Tomáš Pantlík. Podle žalobce přišel stát na daních o půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínský podnikatel Radek Březina, údajný hlavní aktér nelegálních obchodů s lihem, společně se svým bratrem Tomášem Březinou | Zdroj: ČTK

Dnes vypovídal o nekalých obchodech kolem Radka Březiny jeho blízký spolupracovník Lubomír Kalač.

Březinovi měl pomáhat s vytipováním vhodných objektů pro skladování lihu a také s hledáním zákazníků. Byl také jedním z řidičů, kteří do tajných a maskovaných skladů nezdaněný líh naváželi, nebo z nich naopak distribuovali líh k odběratelům.

Kaláč popsal noční převozy kamionů s lihem, které se odstavovaly na tajných místech, odkud je jiní lidé vozili do likérek a zpět vraceli prázdná auta.

Zmínil i to, že na cesty vyrážel s 10 tisíci korunami, které měly sloužit k uplácení celníků. Svědek je prvním z lidí kolem Březiny, který se rozhodl otevřeně vypovídat. Protože je zároveň obviněný v další lihové kauze, požádal o statut spolupracujícího obviněného.

„Byl jedním z důležitých článků, který pomohl k rozkrytí této trestné činnosti,“ uvádí žalobce Miroslav Stoklásek.

Spolupráce s vyšetřovateli může Kalačovi vynést výrazné snížení trestu.

Březina se částečně přiznal

Včera dostali prostor obžalovaní. Hodiny mluvil Tomáš Březina, který podrobně popisoval praktiky svého bratra při obchodování s nezdaněným lihem.

„Bylo to těžké rozhodnutí. Obávám se, že mě příliš nepřísluší, abych to komentoval. S ohledem na procesní situaci ani nemohu,“ říká obhájce mladšího z bratrů Pavel Fryšák.

Údajný lihový boss Radek Březina vypovídal jen krátce a částečně přiznal svou vinu. Třetí obviněný Tomáš Pantlík svoji účast na obchodech odmítl.

K sérii otrav metanolem došlo v Česku na podzim roku 2012. Na otravu metanolem zemřelo už 50 osob na různých místech republiky a desítky dalších byly hospitalizovány; mnozí utrpěli trvalé poškození zraku. Policejní pátrání vyústilo v případ s největším počtem obviněných v dějinách české kriminalistiky.

Jana Zemková, Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme