Nedokážeme uspořádat prezidentské volby na celém území Ukrajiny, přiznaly úřady

Ukrajina pravděpodobně nebude schopná 25. května zorganizovat prezidentské volby na celém svém území. Kvůli vojenským střetům někde nejde zajistit volební komise. Už dříve prezidentské volby odmítli proruští separatisté v Doněcku a Luhansku na východě země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Luhansku | Foto: Evgeniy Maloletka | Zdroj: ČTK

„Nikdy bychom si nepomysleli, že budeme organizovat volby prezidenta Ukrajiny v situaci, kdy nejsme schopni zajistit dostatek volebních komisí ve všech 225 volebních okrscích,“ přiznal šéf centrální volební komise Michajlo Ochendovskij.

„Kvůli vojenským střetům je konání voleb v některých regionech v ohrožení,“ tvrdí Ochendovskij.

Konání voleb na svém území už dříve odmítli samozvaní představitelé Doněcké a Luhanské oblasti. Moskva navíc zpochybnila legitimitu voleb. Jako právoplatnou hlavu státu Kreml stále uznává Viktora Janukovyče.

Do prezidentských voleb kandiduje 20 Ukrajinců, mezi nimi i donedávna vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková a oligarcha Petro Porošenko. Jeden z vůdců ukrajinské revoluce, boxer Vitalij Kličko se rozhodl nekandidovat, podporuje ale Porošenka.

Referendum je nedůvěryhodné, tvrdí Ukrajina i Západ

Pro samostatnost Luhanské oblasti na východě Ukrajiny se o uplynulém víkendu údajně vyslovilo 96 procent voličů. Konečné výsledky nědělního referena oznámil šéf místní volební komise Alexandr Malychin. Podobně jednoznačně skončilo hlasování také v Doněcké oblasti.

Podle volební komise se k volebním urnám v Luhanské oblasti dostavily tři čtvrtiny oprávněných voličů. Také v Doněcké oblasti prý hlasovalo bezmála 75 procent voličů.

„Pro hlasovalo 89,07 procenta, proti hlasovalo 10,19 procenta. Můžeme to brát jako konečné výsledky, i když ještě musíme počkat na přepočítání hlasů v jednotlivých komisích,“ uvedl předseda tamní separatistické volení komise Roman Ljagin.

Sčítání hlasovacích lístků v Doněcku | Foto: ČTK/AP, Evgeniy Maloletka

Na Kyjev, členské země Evropské unie i na Spojené státy to však nepůsobí důvěryhodně. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes prohlásil, že Kyjev referendum na východě Ukrajiny neuzná.

"Hlasování pod hlavněmi samopalů nebude právně závazné," řekl prezident. "Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů," dodal.

Luhanská a Doněcká oblast | Foto: ČTK

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme