Rusko podle NATO stále nezačalo stahovat své síly od hranice s Ukrajinou

Severoatlantická aliance popřela, že by Rusko začalo stahovat své vojáky od hranic s Ukrajinou. Prohlásil to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ruský prezident Vladimir Putin přitom řekl, že takové stažení nařídil. NATO ale podle Rasmussena nic takového nezaznamenalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin je deset let prezidentem Ruska | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: ČTK

Moskva přesná čísla týkající se počtu vojáků neoznámila, protože jde o součást vojenského tajemství.

Odhady však mluví o desítkách tisíc mužů z jižního, ale také západního vojenského okruhu. Cvičení probíhala v Rostovské, Belgorodské a Brjanské oblasti.

Takových vojenských manévrů už však bylo v minulosti několik a Putin pokaždé informoval, že vojska stahuje do kasáren, nicméně satelity NATO nic podobného nikdy nepotvrdily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nařízení ruského prezidenta a dění na Ukrajině mluvil z Doněcku zpravodaj ČRo Martin Dorazín. K situaci v zemi se vyjádřil také komentátor HN Ondřej Soukup

„Je to už potřetí, co prezident Putin něco takového prohlásil, ale zatím k žádnému stažení nedošlo,“ řekl Anders Fogh Rasmussen. NATO už při minulých ruských prohlášeních předložilo satelitní snímky, podle kterých se Rusové od hranic nestahují.

Rasmussen zároveň členské země NATO vyzval k tomu, aby začaly na armádu vydávat tolik peněz, kolik slíbily. Výrazně pod stanovenou hranicí vojenských výdajů zůstává většina zemí aliance, včetně Česka.

„Vojenské vybavení samozřejmě stojí peníze. Ale naše bezpečnost je základem pro naši prosperitu,“ dodal Rasmussen.

Ukrajina se chce s Ruskem soudit o škody za 100 miliard dolarů

Číst článek

V Doněcku na východě Ukrajiny se mezitím místní proruští separatisté, kteří v oblasti vyhlásili nezávislost na Kyjevě, pokoušejí ovládnout další úřady. Dnes například místní ředitelství železnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji NATO k údajnému stahování ruských vojsk od hranic s Ukrajinou informovala zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Nejnapjatější situace je ve Slavjansku a Kramatorsku, která ukrajinská armáda uzavřela ze všech stran. Občas se střílí v okolí kontrolních stanovišť.

Odštěpenecká Luhanská lidová republika dnes přijala ústavu a zvolila si své nové vedení.

Republiku vyhlásili protikyjevští vzbouřenci stejně jako v Doněcku na základě výsledků referenda.

V regionu ho uspořádali před týdnem, kdy se údajně drtivá většina obyvatel vyslovila pro nezávislost na Kyjevě.

Ukrajina ani Západ existenci obou republik neuznávají.

Luhanská a Doněcká oblast | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Ondřej Houska, Simona Bartošová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme