Účtenková loterie Slovensku vyšší příjmy z daní nepřinesla, zájem o ni klesá

Účtenková loterie nepřinesla Slovensku výrazně vyšší daňové příjmy. Ukazují to nová čísla ministerstva financí v Bratislavě. Někteří ekonomové to považují za důkaz, že loterie spuštěná loni v září byla od začátku nesmysl. Slovenská vláda přesto projekt hájí. Podle ní je nejdůležitější, že se o daňových únicích začalo mluvit mezi lidmi. Účtenkovou loterii chce zavést i kabinet Bohuslava Sobotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokladna | Foto: Tomáš Adamec

Spuštění účtenkové loterie stálo slovenský stát necelé dva miliony eur, a to včetně reklamních spotů.

Podle ministerstva financí to znamená, že si účtenková loterie na sebe zatím vydělala asi čtyřnásobně. Resort totiž odhaduje, že loterie přinese ročně státnímu rozpočtu asi 7 až 8 milionů eur na zvýšených příjmech z daně z přidané hodnoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vliv účtenkové loterie na daňové příjmy Slovenska se zajímal tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Richard Ďurana z bratislavského institutu INESS by ale při těchto číslech rozhodně nemluvil o úspěchu.

„Odhadnutých 7 až 8 milionů je kapkou v moři, protože to představuje asi jen 0,15 procenta celkového výběru daně z přidané hodnoty, který má tento rok dosáhnout okolo 4,7 miliardy eur. Těch 7 až 8 milionů je v porovnání s tím opravdu zanedbatelné číslo a já bych to dokonce přímo označil jako zklamání,“ říká.

Oproti skeptickým ekonomům stojí povinně nadšené ministerstvo financí. To projekt vymyslelo a prosadilo. Čerstvá čísla proto prezentuje jako úspěch. Klíčový efekt loterie prý ale spočíval hlavně v tom, že dostala téma daňových úniků mezi lidi.

„Naším záměrem bylo šířit myšlenku, že normální je platit daně a ne se jim vyhýbat,“ myslí si Martin Filko z ministerstva financí v Bratislavě.

Losování se účastní stále méně lidí

Princip účtenkové loterie je jednoduchý. Lidé si po každém, i sebemenším nákupu, mají brát účtenku z registrační pokladny a tím bránit daňovým únikům.

Zaregistrovaná účtenka v loterii je pak slosovaná a zákazník, který ji přihlásil, může vyhrát peníze nebo například auto. Zájem o loterii ale postupně klesá.

„V prvních losováních se loterie zúčastňovalo zhruba 140 tisíc lidí a teď zájem klesl na 80 tisíc,“ dodává ekonom Richard Ďurana.

Slovenské ministerstvo financí přesto o zrušení účtenkové loterie neuvažuje a chce ji naopak dál vylepšovat.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme