Účetnictví státu nemá jednotný výklad, na jasný návod čekají úřady už roky
Zdá se to těžko uvěřitelné, ale už několik let platí pro státní úřady účetní a právní pravidla, která nemají jasný výklad. Ukazuje na to například poslední zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu na ministerstvu pro místní rozvoj. V účetnictví tam objevili kontroloři chyby za miliardy korun.
Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu zjistili, že v účetnictví ministerstva pro místní rozvoj za rok 2012 jsou chyby za 25,5 miliardy korun. Především v účtování transferů - tedy v převodech dotačních peněz z Evropské unie.
Protože ale zákony a účetní předpisy jsou v některých případech nejednoznačné, nevydali kontroloři takzvaný záporný výrok. Přitom na takový problém nenarazili poprvé.
O dlouhém čekání státních úřadů na jednotný výklad metodiky účetnictví mluvila Jitka Hanžlová
„V roce 2010 proběhla tzv. reforma účetnictví státu a ministerstvo financí ne úplně zareagovalo ve všech případech tak, jak by bylo potřeba. A některé právní předpisy upravující účetnictví nastavilo tak, že je lze vykládat rozdílným způsobem, a to tak, že tyto dopady na účetní uzávěrku mohou dosahovat desítek miliard korun,“ vysvětlil vedoucí kontroly, člen kolegia NKÚ Daniel Reisiegel.
Kvůli nejednoznačnosti předpisů si mohlo ministerstvo vybrat, zda peníze z EU zaúčtuje jako zprostředkovatel - pak by to byly z hlediska účetnictví průtokové položky.
Nebo je bude účtovat přes náklady a výnosy jako poskytovatel a příjemce. Vybralo si druhou možnost, ovšem i v tom dělalo chyby.
Čekání na metodický pokyn
Když na to Nejvyšší kontrolní úřad přišel, požádalo ministerstvo financí o pokyn, jak má postupovat. Zatím marně - potvrdila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová:
„Požádali jsme už v prosinci loňského roku ministerstvo financí o sjednocení tohoto výkladu. S ministerstvem financí dokonce proběhla osobní schůzka po tomto datu, tedy po 3. 12. Ale žádné písemné stanovisko tady dosud bohužel nemáme, protože se měnilo osazenstvo na ministerstvu tak jako i na ostatních ministerstvech,“ připomněla Burkertová.
„A tím pádem budeme muset tento výklad opětovně urgovat, abychom ho měli v písemné podobě a došli jsme k nějakému závěru.“
Zatím ministerstvo pro místní rozvoj účtuje převody peněz z unie stejně jako předtím, udělali jisté drobné úpravy, ale stále čekají na stanovisko ministerstva financí.
O tom, že výklad účetních předpisů je nejednoznačný, se ví už mnoho let. NKÚ na to také pravidelně upozorňuje.
„Bohužel celou dobu od reformy účetnictví státu na to upozorňujeme v každém účetním závěru, který se týká závěrečného účtu a účetní závěrky,“ uvedl Daniel Reisiegel.
Otázkou je, proč ministerstvo financí stále ještě nevydalo to závazné stanovisko - laicky řečeno návod, jak má ministerstvo pro místní rozvoj postupovat. Oficiální odpověď je, že resort prochází personální obměnou.
„Provedli jsme reorganizaci odboru, který má oblast účetnictví na starosti. Co se týče dílčí stabilizace transferů, tak to jsme schopni provést ještě letos. Co se konkrétního stanoviska pro ministerstvo pro místní rozvoj týče, tak to vydáme co nejdříve,“ řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman.
Připomněl také, že připravují nový zákon o účetnictví. Ten by se mohl začít projednávat příští rok.