Lidé mohou díky elektronickým aukcím energií ušetřit tisíce korun. Přesto o ně přestává být zájem

České domácnosti už nemají takový zájem o aukce energií jako dřív. Před rokem přitom znamenaly revoluci v cenách elektřiny a plynu. Levnější energie se poprvé dražily v Říčanech u Prahy. Díky aukcím lidé ročně ušetřili až tisíce korun, má to ale i svá rizika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická aukce energií v Liberci | Foto: Jan Vrabec Město Liberec

Levnější plyn a elektřina až o desítky procent loni nalákala tisíce domácností. V Praze aukci energií, kterou pořádala firma E-Center, jako první podpořila Praha 6.

„Celková úspora byla více než 7,6 milionů korun. Kdyby se to srovnalo s původní hodnotou celého balíku energií, lidé ušetřili více než 25 procent. Konkrétně to bylo 31 procent na elektřině a 22 procent na zemním plynu,“ uvádí mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Do dražeb se hlásili lidé po celé republice. Ale to se letos rychle změnilo a aukce už zdaleka tolik netáhnou.

„Souvisí to s tím, že se zvýšila konkurence na trhu a proto se snížily i marže obchodníků. To znamená, že změna dodavatele už není tak výhodná,“ vysvětluje jednatel společnosti ENA Vladimír Štěpán

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody klesající popularity elektronických aukcí energií zjišťovala reportérka Zuzana Petráňová

Klesající zájem domácností potvrdil jednatel aukční společnosti Aukce jinak Aleš Choutka. Důvod je ale podle něj jiný.

„Souvisí to s tím, že na konci roku vydali jak dominantní, tak alternativní dodavatelé nové ceníky, které garantovaly úspory, takže na ně domácnosti v mnoha případech přistoupily a díky tomu nemají zájem se účastnit aukcí,“ říká Choutka.

Přesto se aukční společnosti nevzdávají myšlenky, že domácnosti půjdou dál do nových dražeb. Třeba majitel firmy A-Tender Radek Drmota slibuje, že ještě dokáží zajistit lidem úspory v cenách energií.

„Pořád je tady hodně lidí, kteří zvažují změnu dodavatele. Úspory se skutečně mohou pohybovat vysoko nad 20 procenty. My soutěžíme jak komoditu samotnou, tak stálý měsíční plat,“ upřesňuje Drmota.

Před fenoménem takových dražeb ale už varuje Energetický regulační úřad. Upozorňuje na některá rizika, na která můžou lidé narazit. Některé aukční společnosti například hrozí sankcemi, pokud od ní účastníci chtějí odejít.

„Zjistili jsme, že největším problémem je, že lidé nevědí, do čeho jdou. Jsou dopředu donuceni k uzavření smlouvy o smlouvě budoucí, že přejdou k někomu, jehož podmínky dopředu neznají. Nemohou si potom vybrat, jestli k němu opravdu přejdou, nebo ne. Ta aukce není dobrovolná. Dopředu nevíte, jaké ve skutečnosti budou výhody oproti smlouvě, kterou máte dnes,“ upozorňuje mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Námi oslovené firmy se ale brání tím, že jde spíš o výjimky. V každém případě je důležité, aby si účastníci aukce pořádně přečetli, co podepisují, a zjistili si co nejvíc informací o dodavatelích, kteří se dražby zúčastní.

Zuzana Petráňová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme