Lidé už mají dost zkorumpovaných politiků, shodují se ukrajinští voliči

Zatímco na východě Ukrajiny je situace napjatá a většina volebních místností zůstala zavřená, v Kyjevě mají lidé o prezidentské volby mimořádný zájem. Hlavním favoritem je Petro Porošenko, který by mohl vyhrát už v prvním kole. Lidé totiž doufají, že rychlé a jasné vítězství konečně přinese mír a stabilitu do země, kterou už řadu měsíců zmítá násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řada Ukrajinců vyrazila k volbám v krojích nebo ve slavnostním oblečení | Zdroj: Reuters

„Jasně že půjdou všichni hlasovat,“ věří jeden z prvních voličů v centru Kyjeva. Viktor si myslí, že jednota, kterou národ získal na Majdanu, se teď projeví vysokou účastí.

Průzkumy mu dávají za pravdu. Očekává se, že k urnám dorazí přes 80 procent oprávněných voličů. Lidé podle Viktora musí ukázat, že mají dost zkorumpovaných politiků, a převzít zodpovědnost do vlastních rukou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kyjevě natáčel s voliči zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Změnu si přeje také Olga. Ukrajina je podle ní krásná a bohatá země, kterou ale předchozí garnitury rozkrádaly a zaprodávaly Rusku. Aby se ukázala v plné kráse, potřebuje prý slušného prezidenta, který ji postaví opět na nohy.

Kateřina je ze Slavjansku a do Kyjeva dorazila proto, že doma se po zákazu separatistů bála jít k volbám. Vyřídila si proto raději včas voličský průkaz.

Z okupovaných území se do Charkova a dalších měst vypravili i mnozí její známí. Chtějí se prezidentských voleb zúčastnit v klidu. Svou naději vkládá Kateřina v Petra Porošenka. Podle ní je tak bohatý, že už nebude muset okrádat stát a lidi.

Na východě Ukrajiny blokují proruští separatisté více než polovinu volebních místností

Číst článek

'Snad nic nezpochybní výsledek voleb'

To Nikolaj chce dát svůj hlas Juliji Tymošenkové, stejně jako dříve. Jeho kamarád Andrej ale tentokrát bude volit někoho jiného. Expremiérka ho zklamala a myslí si, že i zbytek veřejnosti je z ní už unavený.

„Události ukázaly, že lidé si přejí někoho nového, čerstvou krev, která by rozproudila politiku,“ vysvětluje. Jestli je podle něj takovým člověkem favorit Petr Porošenko, který už byl několikrát ministrem, ale prozradit nechce.

Prezidentské volby si nenechali ujít ani ukrajinští vojáci | Foto: Reuters

Ljuba především doufá, že volby nenaruší žádný významný incident, kvůli kterému by mohl být zpochybněn jejich výsledek.

Pokud Rusko naruší prezidentské volby na Ukrajině, může EU zpřísnit sankce

Číst článek

Podle ní je ale jedno, kdo nakonec vyhraje. Bude prý mnohem více záležet na tom, jestli se z vývoje posledních let poučili lidé – buď si i mezi volbami dokáže veřejnost ohlídat, aby zvolení zástupci plnili předvolební sliby a pracovali pro blaho národa, nebo se zase nechají opít rohlíkem.

Její kamarádka Hana souhlasně přikyvuje: „Pokud se nezmění lidé a nezačnou více hlídat politiky, tak se všechno zase rychle vrátí do starých kolejí.“

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme