Exministr Dlouhý je novým šéfem Hospodářské komory. Vystřídal Petra Kužela

Novým prezidentem Hospodářské komory se stal někdejší ministr průmyslu a obchodu a neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý. Na sněmu komory získal 122 hlasů. Ve funkci tak vystřídal Petra Kužela, který mandát neobhajoval z rodinných důvodů. Z doby jeho vedení zůstává komoře částečně pochroumaná pověst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý | Zdroj: ČTK

Hospodářskou komoru provází hned několik sporných případů. Jedním z nich je soud s dnes už bývalým prezidentem Petrem Kuželem. Podle obžaloby obohatil komoru skoro o půl milionu korun. Peníze měly jít na zaplacení pěti seminářů, které se ale nikdy neuskutečnily.

Od loňského května navíc čelí Kužel trestnímu oznámení, které na něj podal Nadační fond proti korupci. Podezírá ho ze zpronevěry a porušení povinností při správě cizího majetku. Kužel obvinění odmítá, případ ale komentovat nechtěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé sporné případy z doby působení Petra Kužela v čele Hospodářské komory připomíná redaktorka Zuzana Švejdová

Čistý štít nemá ani sama Hospodářská komora. Podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům zfalšovala dokumenty, aby získala peníze z evropských fondů. Nepravá jsou zřejmě čestná prohlášení i životopisy pěti lidí, kteří podle komory měli pracovat jako odborníci na eurofondy. Jenže nikdo z nich o zařazení do dokumentace nevěděl. Mezi nimi byl i kontrolor Lukáš Wagenknecht.

„Já bych to nechtěl komentovat, nicméně mám informace, že určité šetření v této oblasti probíhá,“ řekl před časem Českému rozhlasu. Evropský úřad pro boj proti podvodům už vloni v lednu předal výsledky vyšetřování i Nejvyššímu státnímu zastupitelství. To celou záležitost poslalo k prošetření k městskému zastupitelství v Praze.

„V případu byly zahájeny úkony trestního řízení 13. března 2013 pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ potvrdila mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Šlo o projekt na kontrolu čerpání peněz z Operačního programu Podnikání a inovace. Hospodářská komora se ale brání, že podmínky veřejné zakázky splnila a navíc podléhala kontrole ministerstva průmyslu a obchodu. Ministerstvo zpochybnění kontrol odmítá.

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR | Foto: Šárka Ševčíková

„V průběhu plnění zakázky Hospodářská komora dodávala experty například na účetnictví, stavebnictví a podobně. Ti poskytovali součinnost pracovníkům ministerstva průmyslu a obchodu při kontrole fyzické realizace. Kontroly byly vedeny pracovníky ministerstva, z tohoto důvodu odmítáme zpochybňování kontrol z hlediska jejich dostatečné nezávislosti,“ uvedl mluvčí ministerstva Filip Matys.

Pokud se chyby prokážou, může za ně Brusel udělit Česku pokutu i v řádu stovek milionů korun. Hospodářská komora navíc řeší i problém s Evropskou komisí. Podle ní byla komora ve střetu zájmů. Kontrolovala totiž projekty, ze kterých inkasovali peníze její vlastní členové.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme