Andrej Babiš: Vítězství ANO ve volbách do europarlamentu je pro nás překvapením

V eurovolbách dostalo nejvíce hlasů hnutí ANO. Celkem ho volilo více než 16 procent voličů. Do Evropského parlamentu se dostali i zástupci TOP 09, ČSSD, komunistů, lidovců, občanských demokratů a svobodných. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš po zveřejnění výsledků prozradil, na co se zaměří poslanci jeho strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Ještě před desítkami minut jste říkal, že volby do Evropského parlamentu nevyhrajete, že se vám nepovedla kampaň, že budete třetí. Proč jste si to myslel?

Dělali jsme si nějaké výzkumy a také jsme měli očekávání, že při nízké účasti jsme mohli skončit až třetí. Nejdřív bych určitě poděkoval všem našim voličům a je to pro nás překvapení, že jsme nakonec vyhráli. Je to překvapení, je to o prsa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se šéfem vítězné strany voleb do evropského parlamentu Andrejem Babišem

Čtyři mandáty, které budou mít europoslanci hnutí ANO, berete po tom všem jako úspěch?

Je to určitě úspěch, i když musím říct, že před několika týdny jsem čekal víc. Nicméně jsem rád, že to tak dopadlo, že jsme vyhráli a to je podstatné. Podstatné je to, že naši voliči přišli, že obětovali svůj čas.

Jak budete s tímto výsledkem dále nakládat? Například v optice výběru příštího eurokomisaře.

O eurokomisaři bude rozhodovat vláda a já doufám, že vybereme toho nejlepšího. Odpoledne jsem se vyjádřil, že pan Niedermayer byl vlastně můj kandidát na ministra financí, když jsem ještě v prosinci někoho sháněl. Takže kdyby TOP 09 vyhrála, tak bych s ním neměl problém. Nicméně jsem stále přesvědčený, že náš pan Telička je nejlepší kandidát na komisaře, protože má jako jediný obrovské zkušenosti a myslím si, že by sehrál nejlepší roli.

Co je vaším ústředním tématem? Co je tím hlavním, co byste chtěli v Evropském parlamentu dělat?

Jsou tam věci, které se nás bezprostředně dotýkají. Každý mluví o té smlouvě se Spojenými státy a pořád nikdo neví, co konkrétně se vyjednává. Myslím, že je to strašně důležité, hlavně z hlediska automobilového průmyslu. Potom je to samozřejmě energetická strategie Evropské unie, kde se nám nelíbí navyšování emisí a nelíbí se nám obnovitelné zdroje. Potom různá omezení, různé limity.

SLEDUJEME ONLINE: Výsledky voleb do Evropského parlamentu

Číst článek

V jaké frakci by vaši europoslanci působili?

Víceméně jsme od počátku koketovali s ALDE s panem Verhofstadtem, ten tady byl dvakrát. Pokud jsem to viděl, tak ALDE skončilo třetí, takže by mohlo hrát jazýček na váze mezi hlavními dvěma stranami.

Jakub Šídlo, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme