Japonsko se snaží povzbudit zájem o manželství. Chystá večírky pro nezadané

Jako japonská ministryně obrany kdysi řešila obavy ze Severní Koreje, dnes má poslankyně Juriko Koikeová jiný úkol: Snaží se zvýšit porodnost v zemi. Japonská společnost totiž stárne nejrychleji na světě a vymírá. Co do počtu dětí na jednu ženu je Japonsko s číslem 1,4 skoro na konci pomyslného celosvětového žebříčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci ani po tragédii ze země odcházet nebudou | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V Japonsku dneska třeba máte více než 25 procent žen ve věku od 30 do 35 let, které jsou svobodné. Což je strašný průšvih, protože to jsou ženy, které už v podstatě nemají šanci se provdat,“ uvádí jeden výmluvný argument japanolog Jan Sýkora.

Poslankyně Juriko Koikeová navrhuje například schůzky nezadaných, které v Japonsku označují slovem "mačikon".

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány japonské poslankyně na podporu porodnosti zaujaly redaktorku Helenu Berkovou

A 61letá rozvedená a bezdětná bývalá televizní moderátorka vede loni ustavenou parlamentní skupinu. Jejím cílem je právě zastavit snižování počtu obyvatel.

Koikeová chce nejprve podnítit zájem o manželství. Loni bylo v Japonsku 600 tisíc svateb a poslankyně chce, aby do roku 2020 vrostl jejich počet na milion. Už tento týden se o tom mají radit zástupci vlády, místních úřadů a různých seznamovacích agentur.

První „mačikon“ se má v Tokiu konat 7. července, kdy slaví v Japonsku svátek Tanabata - svátek zamilovaných. Na schůzce se má sejít asi 40 mužů a 40 žen. Kromě seznámení nezadaných je dalším cílem těchto večírků také podpora místních podniků, restaurací, čajoven a barů.

Japonské ministerstvo zdravotnictví varuje, že v roce 2050 by mohl počet obyvatel klesnout ze současných 127 milionů o čtvrtinu na 95 milionů, přičemž 40 procent populace bude starší 65 let.

Japonsko má nejnižší porodnost od roku 1899, kdy se o ní začaly vést záznamy. Jen za loňský rok ubylo 244 tisíc obyvatel. A podle jedné prognózy se během šesti let začne prodávat více plen pro dospělé než pro děti.

Mladí Japonci si stěžují, že kvůli práci nemají moc možností k seznamování. Poslankyně Koikeová k tomu říká, že v Japonsku je to jiné než v západní společnosti. Žena si musí vybrat: buď se vdá a zůstane doma s dětmi, anebo bude pracovat.

Poslední japonské dítě už za sto let?

Podle bývalé ministryně obrany je právě snaha o zvýšení porodnosti v dané chvíli pro Japonsko otázka národní bezpečnosti. Sociologové by jí dali za pravdu - spočítali, že pokud to takhle půjde dál, tak se poslední dítě v Japonsku narodí už za necelých sto let, v roce 3011.

Juriko Koikeová ale nebojuje za zvýšení porodnosti sama. Na japonském venkově se už teď školí starší ženy, jak oživit staré tradice dohodnutých sňatků. Dříve na manželství děti tradičně připravovaly babičky, ale takových obeznalých žen je dnes málo.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme