Rusko prý neprodlouží Američanům používání ISS po roce 2020

Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2024, jak požadovaly Spojené státy, a spolupráci chce ukončit o 4 roky dříve. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místopředsedy ruské vlády Dmitrije Rogozina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA

Podle Dušana Majera ze serveru Kosmonautix.cz by to znamenalo, že ISS v současné podobě skončí a rozdělí se na dvě samostatné stanice.

„ISS je založena na vzájemné spolupráci jak amerického, tak ruského a evropského segmentu. Pokud by z toho Rusové vypadli, tak ISS by se musela pravděpodobně rozdělit na americký segment, který je spojený s evropským a japonským, a ruský by se musel oddělit,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Mezinárodní vesmírné stanici mluvil Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz

Další výzkum vesmíru tím prý ale ohrožen nebude, protože se ubírá mnoha jinými směry - například nepilotovanými sondami na mnoha místech sluneční soustavy, které nejsou závislé na mezinárodní spolupráci.

Moskva podle Rogozina dnes také zakázala Američanům používání ruských raketových motorů při vojenských startech a používání amerického navigačního systému GPS v Rusku od 1. června.

Kvůli sankcím, uvaleným Spojenými státy proti Rusku za anexi Krymu, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku dubna pozastavil veškerou spolupráci s Ruskem. Výjimkou však je provozování ISS, kam se kosmonauti z celého světa mohou v současnosti dostat pouze ruskými raketami.

Vesmírnou stanici nevlastní žádný stát, každý modul je majetkem jiné země. Největší část patří právě Rusku a Spojeným státům. V současné době je na ISS šestičlenná posádka, která je součástí 39. dlouhodobé expedice a tvoří ji tři Rusové, dva Američané a jeden Japonec - velitel.

Zítra zhruba v půl jedné ráno se ale od ISS oddělí kosmická loď Sojuz TMA-1M, která po půlročním pobytu ve stavu beztíže vrátí na Zemi právě zmíněného Japonce, jednoho Američana a také jednoho Rusa. Přistát by mohla kolem 4. hodiny ranní.

ISS - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: ČTK

ČTK, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme