Nejstarší dochovaná trasa Klubu českých turistů láká na svoji malebnost dodnes

Vodopády, krasové rokliny, široká meandrující řeka pod romantickým hradem, a to všechno utopené v bujné zeleni. Tak vypadá nejstarší dochovaná značená trasa, kterou si vybral v 19. století za svůj cíl Klub českých turistů. Vede z Berouna na Karlštejn a určitě stojí za to.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Matěj Baťha

Ještě předtím sice označili turisté jinou stezku u Svatojánských proudů na Vltavě, ta už ale kvůli přehradě vzala za své. Turisté letos znovu obnovili a replikami dobových tabulek vyznačili její 3,5 kilometru dlouhou část.

Dnes červená trasa, vedoucí z Karlštejna přes Bubovické vodopády a Svatého Jana pod Skalou do Berouna, vznikla v roce 1889. Velmi dobře ji zná i místní patriot a místostarosta Svatého Jana pod Skalou Jiří Ševčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejstarší dochovanou turistickou trasu Klubu českých turistů připomíná Ľubomír Smatana

„Chodím ji s manželkou naprosto pravidelně každé Vánoce. Někdy to je i docela náročné, protože cesta bývá zledovatělá, ale o to příjemnější je vždycky ten konec, protože cesta ústí u známé karlštejnské restaurace Pod Dračí skálou. Takže tam vždycky zakotvíme a dáme si něco dobrého,“ popisuje s úsměvem Jiří Ševčík.

Hospod je po cestě hodně a bývalo jich možná ještě víc. V Kubrychtově boudě bývala velmi známá trampská hospoda, do které chodil i Míša Pechar. Ten do oblasti jezdí se spacákem dodnes.

„Ta hospoda, co měla bábinka Kubrychtová, to byl v podstatě ráj turistů, ráj trampů a turistická cesta, co vyznačil Vojta Náprstek v tom předminulém století, tam vedla,“ vzpomíná Míša Pechar.

Vodopád | Foto: Jan Rosenauer

Nedaleko Kubrychtovy boudy teče Bubovický potok. Zde se dá z červené stezky odbočit k lomu Amerika, kam je ale dosud vstup zakázaný a kam neustále pronikali trampové.

„Někdy před patnácti dvaceti lety byla přeložena kolem Královy studny, aby i ta studna byla v trase a aby se tolik nedevastovala roklička, která byla poblíž Ameriky, a aby se tehdy tolik lidí na Ameriku nevypravilo, aby to měli trochu dál,“ vysvětluje Míša Pechar, proč KČT posunul trasu o jedno údolí dál.

Klub českých turistů si pod vedením Vojty Náprstka vybral před 125 lety právě tuto trasu právě pro její ukázkovou malebnost a rekreační ráz.

Dnešní trasa nejstarší dochované turistické trasy z Karštejna do Berouna. V roce 1889 ji vyznačil Vojta Náprstek | Foto: mapy.cz

Ľubomír Smatana, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme