USA letos stáhnou z Afghánistánu dvě třetiny vojáků. Úplný odchod plánují v roce 2016

Spojené státy ponechají po letošním konci mezinárodní mise v Afghánistánu kolem deseti tisíc vojáků. Potvrdil to prezident Barack Obama, podle kterého se zbývající jednotky nebudou věnovat běžnému boji s povstalci, ale jen výcviku afghánských kolegů, případně speciálním protiteroristickým operacím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama u vojáků na základně v afghánském Bagramu | Zdroj: Reuters

V současnosti působí ve středoasijské zemi přes třicet tisíc Američanů ve zbrani. Setrvání třetiny z nich musí ještě potvrdit afghánská vláda. Podle amerického prezidenta není úkolem Spojených států učinit z Afghánistánu dokonalé místo:

„Na začátku příštího roku bude v různých částech země rozmístěných celkem asi 9800 vojáků. Do konce roku 2015 počet snížíme na zhruba polovinu. Jednotky při tom koncentrujeme do Kábulu a na letiště Baghram,“ řekl Obama.

„O další rok později bude naše vojenská přítomnost omezená na velvyslanectví v Kábulu, vojáci tam budou jen kvůli zajištění bezpečnosti ambasády, podobně jako je tomu teď v Iráku. Podstatné je to, že je třeba uzavřít éru, kdy se naše zahraniční politika zaměřovala na války v Iráku a Afghánistánu,“ dodal.

V Afghánistánu za 13 let trvání mise zemřelo přes 2100 vojáků. Tisíce dalších ale utrpěly vážná zranění s následky na celý život. Prezident v těchto dnech čelí kritice za to, v jakých podmínkách váleční veteráni žijí.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme