Hradec Králové stále řeší, jak naloží s pozemky a budovami na tamním letišti

Na královéhradeckém letišti dnes stojí i chátrající budovy nebo firmy, které si nejsou jisté budoucností. Jasno je o letové části, u zbývajících pozemků a budov, které v areálu zbyly po armádě, je ale situace komplikovanější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště v Hradci Králové hostí mezinárodní leteckou přehlídku CIAF | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Na letišti mělo vyrůst výcvikové centrum pro záchranáře z celé země. Město pro projekt ministerstva vnitra za bezmála 2 miliardy korun pět let blokovalo pozemky.

„Před několika měsíci se s definitivní platností rozhodlo, že hasičský výcvikový polygon zde na našem letišti nebude. Je to škoda, protože už tam město v minulosti investovalo do nejrůznější přípravy minimálně 20 milionů,“ vysvětluje náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich z TOP 09.

Teď magistrát řeší, jak naloží s bezletovou části areálu. Zadal si proto studii, která podle hlavního architekta města Petra Brůny určí osud chátrajících budov, které na letišti zůstaly po armádě.

„Jednoznačně bychom měli vědět, které objekty budou do budoucna opraveny nebo do kterých se bude investovat a které objekty budeme demolovat,“ uvádí Brůna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na osud královéhradeckého letiště se zaměřil reportér Jiří Fremuth

Podle územního plánu je na letišti možná lehká výroba, občanské vybavení, přechodné ubytování, sportovní plochy a silniční infrastruktura. Připravovaná studie by pak měla sloužit i případným investorům.

„Co se týká té studie, měli bychom mít pro investory jednoznačnou informaci, kde je možné investovat, kde je možné investovat na zelené louce, v jakém stavu je dopravní infrastruktura nebo do které části je vhodné na letišti investovat,“ dodává Brůna.

Na definitivní rozhodnutí o osudu letiště čeká řada podnikatelů. Třeba Aleš Kůrka, který na letišti opravuje letadla a už dva roky, chce od města koupit pozemky na stavbu hangáru. Zatím neúspěšně. S médii mluvit nechce, ale takto předstoupil před měsícem před zastupitele města:

„My se pereme za to, co považujeme za správné, co by nás posunulo jako firmu dál. Dneska jsme z toho už velmi unavení a doufám, že se nám podaří se dostat dále.“

Právě podobné podnikatele chce podporovat i primátor Zděnek Fink z Hradeckého demokratického klubu.

„Nemáme žádnou průmyslovou zónu, kterou bychom kdysi zasíťovali a chtěli prodávat, jako to mají ostatní města. Všem lidem, kteří dávají práci, mají výrobu, která spadá do našeho strategického plánu, to znamená, že je to výroba s vyšší přidanou hodnotou, není to jen montovna, bychom měli spíš vycházet vstříc, než jim házet klacky pod nohy,“ domnívá se primátor.

Jasno pro ty, kteří chtějí v bezletové zóně podnikat, přinese až chystaná studie. Hotová bude nejdřív na začátku příštího roku.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme