Národní památkový ústav nevydá hrad Bouzov Řádu německých rytířů

Řád německých rytířů nedostane hrad Bouzov, o který požádal v restituci. Podle Národního památkového ústavu byl totiž hrad zabaven podle Benešových dekretů. Řád nedostane ani další dvě budovy, o které žádal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Bouzov | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Michal Bjalek

„Jednak požadované věci, tedy areál státního hradu Bouzov, budova v Opavě a mobiliář státního hradu Bouzov podle zjištění NPÚ nepatřily do původního majetku žadatele,“ uvedla mluvčí památkového ústavu Simona Juračková.

Hrad Bouzov byl založený na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.
Pramen: Hrad Bouzov

„Za druhé, ze strany žadatele nebylo prokázáno splnění podmínky týkající se způsobu využití v rozhodném období. A za třetí brání vydání rovněž tzv. Benešovy dekrety,“ doplnila mluvčí.

Kvůli rozhodnutí ústavu se Řád německých rytířů může obrátit na soud, také připomněla Juračková.

„Co se týče zemědělských nemovitostí, tak tam má řád možnost se obrátit na Státní pozemkový úřad. V ostatních případech samozřejmě na soud,“ poznamenala mluvčí památkového ústavu.

Dnešní rozhodnutí památkářů řád nepřekvapilo, říká mediální zástupce řádu Mikoláš Černý:

„Vedení německého řádu nepředpokládalo, že by úředníci sami rozhodli o takto závažných krocích. To znamená, že bude rozhodovat soud. V době zhruba několika měsíců budou připraveny žaloby, o vydání těchto nemovitostí bude muset rozhodnout soud. Argumenty, které byly dány NPÚ, případně ministerstvem kultury, nepovažuje řád za úplně správné.“


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Jakub Šídlo, Michaela Vydrová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme