Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje zvýšení limitu víceprací na 50 procent
Zvýšení limitu víceprací z 20 na 50 procent chce do novely zákona o zadávání veřejných zakázek zavést ministerstvo pro místní rozvoj. Vychází tak ze směrnice Evropské komise. Návrh se ale setkává s kritikou. Vícepráce totiž často zdražují veřejné zakázky, a to i o miliardy korun.
Vícepráce jsou jednou z nejčastějších příčin sporů mezi tím, kdo stavbu objednává, a tím, kdo ji zhotovuje.
Není výjimkou, že stavební firma vyhraje zakázku s nejnižší cenou, za kterou ale není schopná stavbu postavit. Firma proto během výstavby provede práce nad rámec toho, co bylo původně sjednané. Náklady se tak v průběhu stavby zvedají a výsledkem jsou předražené zakázky, v některých případech i o miliardy korun.
Zvýší Česko limit pro vícepráce u veřejných zakázek? Téma pro redakorku Zuzanu Švejdovou
Navýšení limitu až na 50 procent je důsledkem nařízení Evropské komise.
Podle analytiků by ale tento krok mohl vést k umělému navyšování cen, a tedy i ke korupci.
Padesátiprocentní hranice navíc ukazuje na špatnou projektovou dokumentaci u staveb. Jen pro příklad - vloni se kvůli nekvalitě stavebních projektů musela přepracovat více než třetina z nich.
Stavebníci zvýšení limitů vítají
S navýšením limitu nesouhlasí ani prezident republiky Miloš Zeman. Naopak Václav Matyáš ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví je pro.
„Nehledejme v tom to, že by někdo chtěl připravit státní rozpočet ve veřejných zakázkách o peníze. Prostě tady u stavebních prací říkáme: respektujme požadavky Evropské komise se vším všudy,“ říká Matyáš.
O výhodách i nevýhodách návrhu mluvil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek
Pro české stavebnictví by zvýšení limitů znamenalo hlavně zrychlení výstavby.
Projekty, které nejsou kvalitně připravené a u kterých je potřeba vícepráce provést, nebudou pozastavené, a nenastanou tak problémy s tím, že by investor mohl přijít o evropské dotace.
„Dochází k jistému posílení subjektivního rozhodování úředníků na úkor objektivity. Je to zejména kvůli tomu, aby úředníci například mohli lépe posoudit nabídku i z pohledu předchozí praxe – pokud pro vás stavební firma realizovala již v předchozích letech, tak abyste mohli zhodnotit, jestli to byla kvalitní práce, jestli má firma všechny certifikace, které potřebuje,“ dodává ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.