Nájemníci domu v Českých Budějovicích znovu neuspěli s žádostí o odkoupení bytů

Českobudějovičtí zastupitelé znovu nesouhlasili s prodejem panelového domu na sídlišti Vltava. Nájemníci je o prodej požádali už podruhé v krátké době. Znovu neúspěšně. Zastupitelé nechtějí prodat pod cenou a nájemníci odmítají platit komerční cenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelový dům na sídlišti | Foto: Marián Vojtek

Vzrušená debata se ze sálu Českobudějovického zastupitelstva po hlasování s odmítavým výsledkem přesunula do předsálí. Předmětem dohadů byl technický stav domu.

Podle jednoho z nájemníků Jaroslava Vacka město jako majitel dlouhodobě opomíjelo tento dům a neinvestovalo ani do nutných oprav.

„Už tam bydlíme devět let, ustavičně nám praskaly zdi, rozlézalo se to od sebe. Takže jsme si na vlastní náklady nechali celý byt vysíťovat, aby nám omítka nepadala do postele, když spíme,“ říká Vacek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ odkupu bytů v českobudějovickém panelovém domě sleduje reportér Martin Pokorný

Podle ředitele Správy domů Ladislava Volfa nebylo možné do oprav investovat právě proto, že nájemníci bytů žádali o odkoupení celého domu.

„My jsme uplatňovali požadavky na některé investice na finančním odboru. Měli jsme je odsouhlasené, nicméně je vždycky vlastník, což je město, pozastavil, dokud se nerozhodne k prodeji,“ tvrdí.

Právě zanedbávání investic do panelového domu je hlavní argument nájemníků při žádosti o koupi za cenu nižší, než je odhadní. Náměstek primátora Miroslav Joch ale má v ruce posudek, který hovoří v neprospěch nájemníků.

„Znalec dal zprávu městu České Budějovice, že na svém znaleckém posudku trvá a že si uvědomuje, že jsou tam nutné nějaké stavební úpravy, třeba i výměny výtahů. Tyto investice již byly zohledněny v jím vypracovaném znaleckém posudku,“ vysvětluje.

Nájemníci všech šedesáti bytových jednotek by museli dohromady zaplatit skoro 50 milionů korun.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme