Podle šetření online deníku Politico je dostupnost bydlení v Praze nejhorší v celé Evropě. Na koupi bytu o rozloze 75 metrů musí člověk s průměrným platem dávat celou výplatu skoro 25 a půl roku.
Zatímco lidem v nájmech stouply oproti loňskému podzimu náklady na bydlení zhruba o 2000 korun, ti, kteří žijí ve vlastním, si připlatí kolem tří stovek. Ukazují to data společnosti PAQ Research
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
Nový občanský zákoník platný od začátku roku vstoupil i do vztahu nájemců a pronajímatelů. Už loni na podzim se mluvilo o tom, že problematický bude podle něj chov zvířat v bytě nebo pronájem části bytu. Tyto předpoklady se podle Sdružení nájemníků sice nenaplnily, problémy se ale objevily jinde.
Českobudějovičtí zastupitelé znovu nesouhlasili s prodejem panelového domu na sídlišti Vltava. Nájemníci je o prodej požádali už podruhé v krátké době. Znovu neúspěšně. Zastupitelé nechtějí prodat pod cenou a nájemníci odmítají platit komerční cenu.
Zavedení cenových map se skutečnými nájmy požaduje Sdružení nájemníků. Měly by být vodítkem pro soudce, kteří řeší spory mezi majiteli nemovitostí a nájemníky. Předkládané znalecké posudky se totiž podle sdružení často rozcházejí o desítky procent. Ministerstvo pro místní rozvoj ale o změnách neuvažuje.
Kontroly problémových lokalit v Českém Těšíně pokračují. Při poslední akci prošli zástupci vlastníka, sociální pracovníci a policisté čtyři domy s více než 130 byty.
Známá budova s letadly na fasádě a sochou pilota pod balkony v Olomouci-Neředíně je na prodej. Radnice prodává bytový dům s restaurací za pětačtyřicet milionů korun. Nájemníci mají obavu z budoucnosti, podle opozice není důvod se ho zbavovat a měl by v majetku města zůstat.
V Česku přibývá stížností lidí na kamerové systémy v bytových domech. Úřad pro ochranu osobních údajů ročně řeší desítky podání nájemníků, kterým se nelíbí, že je na chodbách nebo u vchodu do bytu technika sleduje. Majitelé domů ovšem namítají, že kamery jim chrání majetek.
Stará okna, která netěsní a sem tam vypadnou z rámů, dveře kterými profukuje, počmárané zdi, sousedi neplatiči, hluk během nočního klidu a vysoký nájem. Tak svoje bydlení v městských bytech v ulici Na Vršku v Jablonci nad Nisou popisují mnozí obyvatelé. Dovolávají se pomoci na radnici i u soukromých bytových družstev, ale zatím marně.
Jen pro pár věcí si dnes mohly přijít čtyři rodiny z vybuchlého domu v Havířově. Jejich byty jsou tak poškozené, že se domů už nikdy nevrátí a musejí čekat na nové nájemní smlouvy. Jejich sousedi jsou ode dneška doma. Museli se ale pustit do úklidu.
Byty na Ostravsku, které dříve vlastnila společnost OKD, by mohli získat jejich nájemníci. Finančník Zdeněk Bakala, spolumajitel investiční společnosti BXR, která byty prostřednictvím firmy RPG vlastní, je ochotný nájemníkům část ze 44 tisíc bytů prodat za zvýhodněných podmínek.
Po obřích sportovních akcích často zůstanou nevyužívané stadiony a jiné stavby, kde se ze všeho nejvíc daří plevelu a hlodavcům. Organizátoři londýnské olympiády v loňském roce dopředu signalizovali, že klíčovým pojmem je pro ně trvale udržitelný rozvoj. A tak se už za pár dnů měli první nájemníci nastěhovat do bytů, které loni v létě "okupovali" olympionici.
Do poloprázdného ghetta Přednádraží v Ostravě se možná vrátí ruch a křik dětí. Majitel domů chce dnes po poledni vystěhovaným nájemníkům rozdat nové smlouvy.
Posledním dnem loňského roku v Česku definitivně skončil systém regulovaného nájemného. Proces deregulace sice odstartoval už v 90. letech, velká krajská města včetně Prahy si ale z obav z tvrdého dopadu na sociálně slabší nájemce vyžádaly odklad, a to do roku 2013. Od 1. ledna tak všichni majitelé nemovitostí mohou nájemné zvyšovat jen po dohodě s nájemníky, kteří naopak mohou na základě znaleckého posudku žádat o slevu. Podle odhadů Sdružení nájemníků ČR se změny v cenách nájmů mohou dotknout až statisíců Pražanů.
Ostravský městský obvod Poruba spustil další velkou vlnu prodejů obecních bytů. Celkem se chce radnice zbavit 1500 bytových jednotek. Dnes si za to tamní zastupitelé vysloužili bouřlivé protesty a křik části nespokojených obyvatel. Důvodem není samotná privatizace, ale cena. Hlavně důchodci nemají na odkoupení bytu stovky tisíc korun.
Firma RPG začala v Moravskoslezském kraji kontrolovat nájemníky v problémových lokalitách. Zjišťuje, jestli mají řádnou nájemní smlouvu anebo tam bydlí načerno a tvrdí, že jsou na návštěvě. Letos odhalila přes 30 takových případů. Majitel bývalých hornických bytů reaguje na vyostřenou atmosféru mezi starousedlíky a nepřizpůsobivými. Obyvatelé několika lokalit v regionu si stěžují na zvýšenou kriminalitu, vandalství a příliš hlučné sousedy.
V Ústí nad Labem dnes začne okresní soud projednávat první žaloby, které společnost CPI podala na své nájemníky. V Ústí jsou jich stovky, kteří odmítli podepsat dodatek k nájemní smlouvě, protože podle svých slov na dražší bydlení nemají peníze. Navíc se prý CPI o své domy a byty vůbec nestará.
Senát má dnes na programu novelu Občanského zákoníku, která upravuje vztahy mezi nájemníky a majiteli nemovitostí. Předpokládá se, že ji poslancům vrátí.
Absurdní dohru má spor mezi opavským magistrátem a nájemníky z domu v centru města. Jde o privatizaci této nemovitosti. Podle očekávání měli nájemníci využít předkupního práva, ale radnice před časem dům prodala někomu jinému.
Poslanci by dnes měli definitivně rozhodnout o změnách ve vztahu mezi nájemníky a vlastníky bytů. Naposled budou hlasovat o novele občanského zákoníku, která se týká bydlení.
Už jen něco málo přes dva týdny chybí do okamžiku, kdy na mnoha místech v České republice skončí regulované nájemné. Změna se dotkne asi 400 tisíc domácností. Zatímco někde se nečekají žádné problémy, v jiných případech hrozí, že spor majitelů bytů a nájemníků skončí až u soudu.
Ostravské sdružení nájemníků a společnost RPG dnes podepsaly dohodu, která zmírňuje dopady uvolnění cen nájemného od ledna příštího roku. Nájemníci tak mají více času na podepsání nových sazeb, sdružení navíc bude moci kontrolovat, komu firma finančně pomáhá.
Velké množství nájemníků čeká s nástupem nového roku rozsáhlé změny. Ty největší se týkají uvolnění nájmů, což znamená jejich zvýšení na tržní hodnotu.
Majitelé domů a bytů chtějí, aby se úprava nájemních vztahů, navrhovaná v novele občanského zákoníku, ještě změnila. Nová pravidla schválila vláda a teď by je měli posoudit zákonodárci. Podle předsedy Sdružení majitelů domů a bytů Tomislava Šimečka, by měli mít vlastníci větší pravomoci, oproti návrhu. Vadí jim například, že nemohou vypovědět staré nájemní smlouvy bez udání důvodu:
Na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) skončilo jednání zástupců úřadu se zástupci občanského sdružení nájemníků společnosti CPI, která je druhým největším vlastníkem bytů v České republice. Za měsíc a půl dojde k deregulaci činží a většina nájemníků CPI už dostala vyrozumění o jeho navýšení.
Počet lidí, kteří se kvůli placení bydlení dostávají do finančních problémů, podle Sdružení nájemníků stoupá. Jen loni se na poradny sdružení, které spolufinancuje i ministerstvo pro místní rozvoj, obrátilo víc než jedenadvacet tisíc lidí.
Sdružení na ochranu nájemníků dnes představí své priority pro jednání s vládou. Podle informací Radiožurnálu v rámci programového prohlášení kabinetu sdružení podporuje například novelu zákona o vlastnictví bytů, zamlouvá se mu i výstavba nových bytů s cenovým limitem.